avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am un băiețel dintr-o relație ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am un băiețel dintr-o relație anterioară (fara ...

Buna seara! Am un băiețel dintr-o relație anterioară( fara căsătorie). Eu am custodie exclusivă, tatăl lui biologic, umblând mai mult prin pușcărie, fiind dependent de droguri și multe altele. Între timp, m-am căsătorit, iar soțul meu vrea sa adopte băiatul, să îl treacă pe numele lui. Întrebarea mea este: Daca eu am drepturi depline asupra copilului, iar tatăl biologic, doar este obligat să îmi plătească pensie alimentara ( nu a plătit niciodată), soțul meu, îl poate adopta fara acordul lui? Menționez că tatăl biologic și acum este închis la pușcărie.
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:03, 24 Decembrie 2023
E necesar acordul lui, insa, în cazuri extreme, instanta poate sa treacă peste el și sa încuviințeze adoptia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adoptia unui copil de catre actualul sot aura_laura aura_laura am un baietel de 3 ani, iar actualul sot vrea sa-l adopte.cu primul sot nu am fost casatorita, acesta nu plateste pensie alimentara si nu se intereseaza de ... (vezi toată discuția)
Adoptie fara acordul tatalui biologic dvbercu dvbercu Buna! Am un baiat de 12 ani, care sta in Romania la bunici. Eu sunt in strainatate. Sunt casatorita si am o fetita aici :justcuz: . Venim in vacante sa il ... (vezi toată discuția)
Adoptie barsanu_mihaela barsanu_mihaela am un baietel de 8 ani dintr-o relatie anterioara.eu m-am casatorit si vreau sa trec baiatul pe numele nou.sa-l infieze(adopte) sotul actual.mentionez ca tatal ... (vezi toată discuția)