Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am un băiețel dintr-o relație ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am un băiețel dintr-o relație anterioară (fara ...

Buna seara! Am un băiețel dintr-o relație anterioară( fara căsătorie). Eu am custodie exclusivă, tatăl lui biologic, umblând mai mult prin pușcărie, fiind dependent de droguri și multe altele. Între timp, m-am căsătorit, iar soțul meu vrea sa adopte băiatul, să îl treacă pe numele lui. Întrebarea mea este: Daca eu am drepturi depline asupra copilului, iar tatăl biologic, doar este obligat să îmi plătească pensie alimentara ( nu a plătit niciodată), soțul meu, îl poate adopta fara acordul lui? Menționez că tatăl biologic și acum este închis la pușcărie.
Mulțumesc!
E necesar acordul lui, insa, în cazuri extreme, instanta poate sa treacă peste el și sa încuviințeze adoptia.