Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. Sunt proprietara ...

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare.
Sunt proprietara unui apartament cu multi ani in urma , iar daca ma căsătoresc oficial și se întâmplă din nefericire vreodată un deces cu mine,din aceea proprietate poate beneficia și soțul meu actual din acel moment?Menționez ca am un copil cu vârsta de 25 ani.Sau as dori sa știu dacă se poate face un act notarial unde sa fie specificat situația cu imobilul care este proprietatea mea. mulțumesc
Dacă va căsătoriți și decedati prima, soțul va moșteni 1/4, iar copilul 3/4.
Dacă soțul va fi dispus la acel moment sa dea declarație de renunțare la moștenirea dvs, va moșteni doar copilul.
Aveți posibilitatea sa faceți un contract cu copilul dvs, din timpul vieții, astfel încât la decesul dvs sa nu mai fie necesara dezbaterea succesiunii.
daca sotul va supravietuieste, va mostenesti 1/4 din casa dvs.
nu va mai casatoriti
nu e cazul sa faceti vreun contract cu copilul dvs de 25 de ani!
gi-jane2, moderator
Art. 841
Liberalitățile, fie făcute prin acte intre vii, fie făcute prin testament, nu pot trece peste jumătatea bunurilor
dispunătorului, daca la moarte-i lasă un copil legitim; peste o a treia parte, daca lasă doi copii; peste a patra parte, daca lasă trei sau mai mulți.

Așadar, dacă lăsați, prin testament, apartamentul, soțului, și în masa succesorală la decesul dvs., se mai găsesc bunuri în valoare egală de cel puțin valoarea apartamentului, fiul nu va putea ataca testamentul pe motiv că i-a fost afectată rezerva succesorală.

Este doar o variantă.

a scris:

unde sa fie specificat situația cu imobilul

Exact la ce situatie va referiti, ce doriti sa se intample cu imobilul dupa deces?
Adrian Horatiu, utilizator
sa nu ajunga nicio bucatica la sot, ci doar la copil.