Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. Sunt proprietara ...

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare.
Sunt proprietara unui apartament cu multi ani in urma , iar daca ma căsătoresc oficial și se întâmplă din nefericire vreodată un deces cu mine,din aceea proprietate poate beneficia și soțul meu actual din acel moment?Menționez ca am un copil cu vârsta de 25 ani.Sau as dori sa știu dacă se poate face un act notarial unde sa fie specificat situația cu imobilul care este proprietatea mea. mulțumesc
Și tot de preferat ar fi ca averea noastră sa ajungă la "sângele nostru" nu la cine știe cine care ne-a sucit capul în ultimii ani din viața.
Ca dacă e pe toane și pe vrute, ajungem sa plângem ca averea noastră a ajuns pe la niște străini.
Nu doamna, nu e de preferat sa ajunga la cine nu dorim, noi astia care avem o casa pt care am muncit, e de preferat sa ajungă la cine vrem noi, ca e copilul nostru, sot, nepot, neica nimeni dupa strada. Daca asa am hotărât și am discernamant, ar trebui sa fie lege, nu sa decidă statul pe averea mea...ca e mai bun copilul sau parintele sau sotul. Bineînțeles ca fiecare trebuie sa își asume daca i se sucesc mințile.

"Mi se pare puțin deplasat ca de la o vârstă sa nu ai un statut oficial."
Mi se pare mai mult decat deplasat sa va exprimați în acest sens.
gi-jane2, moderator