Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. Sunt proprietara ...

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare.
Sunt proprietara unui apartament cu multi ani in urma , iar daca ma căsătoresc oficial și se întâmplă din nefericire vreodată un deces cu mine,din aceea proprietate poate beneficia și soțul meu actual din acel moment?Menționez ca am un copil cu vârsta de 25 ani.Sau as dori sa știu dacă se poate face un act notarial unde sa fie specificat situația cu imobilul care este proprietatea mea. mulțumesc
Deoarece este cumpărat din banii bunicilor și doar eu am investit as dori sa rămână copilului meu deoarece viitorul meu sot nu are copiii.

Adrian Horatiu a scris:

a scris:

unde sa fie specificat situația cu imobilul

Exact la ce situatie va referiti, ce doriti sa se intample cu imobilul dupa deces?

Atunci încheiați cu copilul un contract de întreținere sau de donație, din timpul vieții.
Nu vad de ce sa nu va căsătoriți, doar ca să evitați ca nu care cumva soțul sa moștenească ceva.
Mi se pare puțin deplasat ca de la o vârstă sa nu ai un statut oficial.
Dvs îl cunoașteți. Și dacă e o persoana fair play și e conștient de faptul ca imobilul e doar al dvs, chiar nu aveți de ce va teme.

Pe partea lui, dacă el nu are copii și are bunuri în proprietate, dacă decedează el primul, îl veți moșteni dvs împreună cu rudele lui (părinți, frati/surori, nepoți de la frati/surori etc.)
Dacă dorește va poate lasa un testament, caz în care îl veți moșteni integral.
Dar ati luat in calcul si o eventuala aruncare in strada a sotului daca ei doi nu se inteleg?

Adrian Horatiu a scris:

Dar ati luat in calcul si o eventuala aruncare in strada a sotului daca ei doi nu se inteleg?

Pai soțul unde a locuit pana ce sa o cunoască pe doamna?
Legal, după decesul doamnei, copilul chiar nu mai are nicio obligație, vizavi de acel domn, care nu ii este practic...nimic.
De ce sa îți lași copilul încurcat?
Cred ca raspunsul ar trebui sa apartina doamnei...eu nu judec situatii.