Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. Sunt proprietara ...

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare.
Sunt proprietara unui apartament cu multi ani in urma , iar daca ma căsătoresc oficial și se întâmplă din nefericire vreodată un deces cu mine,din aceea proprietate poate beneficia și soțul meu actual din acel moment?Menționez ca am un copil cu vârsta de 25 ani.Sau as dori sa știu dacă se poate face un act notarial unde sa fie specificat situația cu imobilul care este proprietatea mea. mulțumesc
Atunci încheiați cu copilul un contract de întreținere sau de donație, din timpul vieții.

daca tot vreti musai sa incheiati cu un copil de 25 de ani un act, macar sa fie de intretinere.
Care e mai exact problema cu "25 ani"?
Și dacă are 25 de ani, ce?
raluk0207, utilizator
Bine, imatur poate fi și la 40, dar totusi...
De ce i-ai da o casa, nu mai ai nevoie de ea sau de ce i-ai da-o?
Se pot intampla atâtea...moare copilul doamne fereste si vine fostul soț la mostenire, te ferești de actualul sa nu moștenească și vine fostul.
Trebuie sucit treaba pe toate părțile, nu aruncam cu casele aiurea.
gi-jane2, moderator
Dacă "i-o dai" prin contract de întreținere, nu e casa lui decât după ce închizi ochii.
La fel și dacă i-o donezi cu clauza de uzufruct viager.
Pe principiul asta, niciun părinte nu ar trebui sa mai facă acte copiilor, ca "daca" si cu "parca"...
În plus, cred ca e de preferat sa ajungă la fostul soț, decât la la cine știe ce neam de gradul 4 de-al celui de-al doilea soț.
raluk0207, utilizator
E de preferat sa avem averea noastră ca de aia am muncit pt ea, iar copiii sa ne moștenească cand le vine rândul, sa dam cu intretinere cand vrem sau avem nevoie sa fim întreținuți.
De asemenea, ar fi civilizat sa ne putem lasa averea cui dorim.