avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare. Sunt proprietara ...

Bună ziua ,as dori sa ma ajutați la o întrebare.
Sunt proprietara unui apartament cu multi ani in urma , iar daca ma căsătoresc oficial și se întâmplă din nefericire vreodată un deces cu mine,din aceea proprietate poate beneficia și soțul meu actual din acel moment?Menționez ca am un copil cu vârsta de 25 ani.Sau as dori sa știu dacă se poate face un act notarial unde sa fie specificat situația cu imobilul care este proprietatea mea. mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:40, 29 Decembrie 2023
Atunci încheiați cu copilul un contract de întreținere sau de donație, din timpul vieții.

daca tot vreti musai sa incheiati cu un copil de 25 de ani un act, macar sa fie de intretinere.
Care e mai exact problema cu "25 ani"?
Și dacă are 25 de ani, ce?
Ultima modificare: Joi, 28 Decembrie 2023
raluk0207, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bine, imatur poate fi și la 40, dar totusi...
De ce i-ai da o casa, nu mai ai nevoie de ea sau de ce i-ai da-o?
Se pot intampla atâtea...moare copilul doamne fereste si vine fostul soț la mostenire, te ferești de actualul sa nu moștenească și vine fostul.
Trebuie sucit treaba pe toate părțile, nu aruncam cu casele aiurea.
Ultima modificare: Joi, 28 Decembrie 2023
gi-jane2, moderator
Dacă "i-o dai" prin contract de întreținere, nu e casa lui decât după ce închizi ochii.
La fel și dacă i-o donezi cu clauza de uzufruct viager.
Pe principiul asta, niciun părinte nu ar trebui sa mai facă acte copiilor, ca "daca" si cu "parca"...
În plus, cred ca e de preferat sa ajungă la fostul soț, decât la la cine știe ce neam de gradul 4 de-al celui de-al doilea soț.
Ultima modificare: Joi, 28 Decembrie 2023
raluk0207, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E de preferat sa avem averea noastră ca de aia am muncit pt ea, iar copiii sa ne moștenească cand le vine rândul, sa dam cu intretinere cand vrem sau avem nevoie sa fim întreținuți.
De asemenea, ar fi civilizat sa ne putem lasa averea cui dorim.

Alte discuții în legătură

Buna seara! am nevoie de o confirmare ! sunt căsătorită, am ... alinagal27@yahoo.com alinagal27@yahoo.com Buna seara! Am nevoie de o confirmare ! Sunt căsătorită, am doi copii , sotul este in viața, la fel și copiii. Totuși, împreuna cu sotul meu, am ... (vezi toată discuția)
Cum las testament un teren si o casa care inca nu sunt pe numele meu AlinaToma AlinaToma Am unteren obtinut de la primarie prin legea 15/2003 in folosinta gratuita pentru tineri pana in 35 de ani. Am actele de la primarie, este pe numele meu. Am ... (vezi toată discuția)
Mostenire paula38 paula38 Buna ziua ,problema este urmatoarea ,sunt casatorita ,am incheiat o conventie de separare de bunuri ,inainte de casatorie detineam un imobil ,in timpul ... (vezi toată discuția)