Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Se poate face plângere pentru abandon de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Se poate face plângere pentru abandon de familie, ...

Bună ziua. Se poate face plângere pentru abandon de familie, dacă la finalul celor 3 luni de neplata, plătește pensia pe prima luna? De exemplu, în decembrie a trimis pensia pe octombrie. Va mulțumesc!
Cred ca mai bine apelati la executor.
Abandon de familie : neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească.

DECIZIA Nr. 2 din 20 ianuarie 2020 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie privind interpretarea dispoziţiilor art. 378(abandonul de familie) alin. (1) lit. c) din Codul penal şi ale art. 296 din Codul procedură penală stabileşte că:

„În cazul infracţiunii de abandon de familie prevăzută în art. 378 alin. (1) lit. c) din Codul penal, termenul de introducere a plângerii prealabile prevăzut în conţinutul art. 296 alin. (1) şi (2) din Codul de procedură penală, – de 3 luni din ziua în care persoana vătămată sau reprezentantul său legal a aflat despre săvârşirea faptei – curge de la data la care persoana vătămată ori reprezentantul său legal a cunoscut săvârşirea faptei.
Faceti degeaba plangere ca nu mai aveti 3 luni de restanta.