avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate ataca actul de donație daca donatorul nu are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate ataca actul de donație daca donatorul nu are copii?

Buna ziua ! Am dobândită o casa prin contract de donație cu uzufruct viager de la niște rude, Soț și Soție fără copii , soția e decedată în prezent. Soțul(donatorul )are o sora ,poate să îmi atace actul de donație ? Sau alt moștenitor daca acesta nu are copii? Mulțumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Decembrie 2023
Silviu-Mihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: Silviu-Mihai , utilizator 23:35, 30 Decembrie 2023
Nu are motiv pt care sa atace donatia.
Donația poate fi redusa numai la cererea moștenitorilor rezervatari.
Moștenitorii rezervatari sunt: sotul/soția, părinții și descendenții donatorului (copii, nepoți, strănepoți dr la copii etc.)

Sora nu poate solicita reductiunea donației, însă poate invoca alte cauze de nulitate: lipsa discernământului, dol, eroare etc.
Va mulțumesc pentru răspuns!

raluk0207 a scris:

Donația poate fi redusa numai la cererea moștenitorilor rezervatari.
Moștenitorii rezervatari sunt: sotul/soția, părinții și descendenții donatorului (copii, nepoți, strănepoți dr la copii etc.)

Sora nu poate solicita reductiunea donației, însă poate invoca alte cauze de nulitate: lipsa discernământului, dol, eroare etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donație/testament apartament Apartament2018 Apartament2018 Buna ziua As aprecia daca puteți sa îmi dați un sfat concret in situația următoare. Vreau sa donez( deoarece din câte inteleg, contract de vânzare ... (vezi toată discuția)
Donatie ContSters153080 ContSters153080 Buna ziua , am o intrebare , daca mama mea imi doneaza casa ei , specific ca nu-i mama naturala, m-a crescut de mic,......., in urma acestei donatii cu ... (vezi toată discuția)
Testament Spider06 Spider06 Buna ziua Va rog sa ma indrumati pe urmatoarea situatie; 1. Batrana decedata face testament autentic, lasand o casa si un teren lui X (X nu are nici o ... (vezi toată discuția)