Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate ataca actul de donație daca donatorul nu are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate ataca actul de donație daca donatorul nu are copii?

Buna ziua ! Am dobândită o casa prin contract de donație cu uzufruct viager de la niște rude, Soț și Soție fără copii , soția e decedată în prezent. Soțul(donatorul )are o sora ,poate să îmi atace actul de donație ? Sau alt moștenitor daca acesta nu are copii? Mulțumesc
Silviu-Mihai, utilizator
Nu are motiv pt care sa atace donatia.
Donația poate fi redusa numai la cererea moștenitorilor rezervatari.
Moștenitorii rezervatari sunt: sotul/soția, părinții și descendenții donatorului (copii, nepoți, strănepoți dr la copii etc.)

Sora nu poate solicita reductiunea donației, însă poate invoca alte cauze de nulitate: lipsa discernământului, dol, eroare etc.
Va mulțumesc pentru răspuns!

raluk0207 a scris:

Donația poate fi redusa numai la cererea moștenitorilor rezervatari.
Moștenitorii rezervatari sunt: sotul/soția, părinții și descendenții donatorului (copii, nepoți, strănepoți dr la copii etc.)

Sora nu poate solicita reductiunea donației, însă poate invoca alte cauze de nulitate: lipsa discernământului, dol, eroare etc.