avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun. Ma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun. Ma numesc Ioan ...

Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun.
Ma numesc Ioan Oana locuiesc în sector 5 București. La asociația noastră au loc tot felul de abuzuri de functie probleme în fondurile și facturile blocului. Mai mulți proprietari am solicitat de la președintele blocului lămuriri, însă nu am primit un raspuns clar, doar f evaziv și pe lângă subiect. Întrebarea mea este unde pot solicita un control financiar. Va rog nu menționați compartiment primărie, am făcut cerere și m-au lămurit buștean. Vedem de unde apare ajutor. Mulțumesc și iertare ca va stresez. Seara buna
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 10:20, 8 Ianuarie 2024
Potrivit art. 81 din legea nr. 196/2018,

Orice proprietar are dreptul de a contracta, în nume și pe cheltuiala proprie, lucrări de expertiză tehnică a proprietății sale individuale sau a proprietății comune și/sau expertiză contabilă a cheltuielilor asociației de proprietari, cu o persoană fizică sau juridică autorizată, conform legislației în vigoare.


Oana.1 a scris:

Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun.
Ma numesc Ioan Oana locuiesc în sector 5 București. La asociația noastră au loc tot felul de abuzuri de functie probleme în fondurile și facturile blocului. Mai mulți proprietari am solicitat de la președintele blocului lămuriri, însă nu am primit un raspuns clar, doar f evaziv și pe lângă subiect. Întrebarea mea este unde pot solicita un control financiar. Va rog nu menționați compartiment primărie, am făcut cerere și m-au lămurit buștean. Vedem de unde apare ajutor. Mulțumesc și iertare ca va stresez. Seara buna

Sa zicem ca autoarea topicului, in baza prev. art. 81 din L 196/2018, contracteaza aceasta lucrare de expertiza tehnica ref. proprietatea comuna (as. prop.) si culmea, expertiza constata ca doamna a avut dreptate, s-au constatat nereguli. Ce urmeaza sa se faca? Este recunoscuta in justitie aceasta expertiza extrajudiciara?
Banuiesc doar ca proprietarii, avand rezultatele expertizei comandate, se vor adresa justitiei, urmeaza un proces, cei de la asociatie solicita la randul lor o expertiza contabila (cu experti agreati de judecatorie) - care de data aceasta, in mod sigur este recunoscuta de catre justitie, da?
Poate ne ajuta @robert 1958 !
Ultima modificare: Joi, 4 Ianuarie 2024
Adam Grecu, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ Adam Grecu


Forţa probantă a expertizei extrajudiciare în procesul civil:

[ link extern ] /
@robert1958,
Multumim frumos !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control financiar contabil la asociatiile de proprietari Mainerici  Ctin Mainerici Ctin comp de indrumare asociatii de proprietari din cadrul primariei trebuie sa efectueze control financia contabil la asociatia de proprietari la solutionare ... (vezi toată discuția)
Proces tribunal dimaf dimaf Sunt o asociatie de proprietari care a dat in judecata un proprietar, care nu a platit intretinerea de peste trei ani.Intre timp a divortat ,acum nu dam de ... (vezi toată discuția)
Inscriere in asociatia de prorietari Raducanu Maria Raducanu Maria Buna ziua!In momentul constituiri asociatiei de prorietari mai multe ap.nu au fost inscrise(nu cunoastem motivele de ce as a omis aceste ap.)acum am depus ... (vezi toată discuția)