Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun. Ma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun. Ma numesc Ioan ...

Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun.
Ma numesc Ioan Oana locuiesc în sector 5 București. La asociația noastră au loc tot felul de abuzuri de functie probleme în fondurile și facturile blocului. Mai mulți proprietari am solicitat de la președintele blocului lămuriri, însă nu am primit un raspuns clar, doar f evaziv și pe lângă subiect. Întrebarea mea este unde pot solicita un control financiar. Va rog nu menționați compartiment primărie, am făcut cerere și m-au lămurit buștean. Vedem de unde apare ajutor. Mulțumesc și iertare ca va stresez. Seara buna
Potrivit art. 81 din legea nr. 196/2018,

Orice proprietar are dreptul de a contracta, în nume și pe cheltuiala proprie, lucrări de expertiză tehnică a proprietății sale individuale sau a proprietății comune și/sau expertiză contabilă a cheltuielilor asociației de proprietari, cu o persoană fizică sau juridică autorizată, conform legislației în vigoare.

Oana.1 a scris:

Bună ziua La Mulți Ani cu tot ce e mai bun.
Ma numesc Ioan Oana locuiesc în sector 5 București. La asociația noastră au loc tot felul de abuzuri de functie probleme în fondurile și facturile blocului. Mai mulți proprietari am solicitat de la președintele blocului lămuriri, însă nu am primit un raspuns clar, doar f evaziv și pe lângă subiect. Întrebarea mea este unde pot solicita un control financiar. Va rog nu menționați compartiment primărie, am făcut cerere și m-au lămurit buștean. Vedem de unde apare ajutor. Mulțumesc și iertare ca va stresez. Seara buna

Sa zicem ca autoarea topicului, in baza prev. art. 81 din L 196/2018, contracteaza aceasta lucrare de expertiza tehnica ref. proprietatea comuna (as. prop.) si culmea, expertiza constata ca doamna a avut dreptate, s-au constatat nereguli. Ce urmeaza sa se faca? Este recunoscuta in justitie aceasta expertiza extrajudiciara?
Banuiesc doar ca proprietarii, avand rezultatele expertizei comandate, se vor adresa justitiei, urmeaza un proces, cei de la asociatie solicita la randul lor o expertiza contabila (cu experti agreati de judecatorie) - care de data aceasta, in mod sigur este recunoscuta de catre justitie, da?
Poate ne ajuta @robert 1958 !
Adam Grecu, utilizator
@ Adam Grecu

Forţa probantă a expertizei extrajudiciare în procesul civil:

[ link extern ] /
@robert1958,
Multumim frumos !