Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut fara contract
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut fara contract

Vad in ultima vreme o "hartuire" din partea bancilor pentru justificarea unor sume platite sau primite in conturile personale.
Daca, de exemplu, vreau sa-mi imprumut fratele, mama sau un bun prieten cu o suma mai mare de bani trebuie musai sa fac contract de imprumut cu ei? De ce nu pot plati pur si simplu suma prin banca si sa specific ca este imprumut sau restituire de imprumut? Nu vreau sa abordez aici increderea sau siguranta pentru restituirea banilor ci pur si simplu libertatea de a-mi folosi banii dupa bunul plac fara sa aduc documente justificative.
In cazul meu chiar mi-am imprumutat fratele si un bun prieten cu niste sume mari acum 3 ani iar acum ne batem capul cum sa-mi restituie aceste sume. Acum 3 ani toate sumele au fost virate din contul meu in conturile lor si atunci nu m-a intrebat nimeni nimic. Acum au innebunit cu totii...
Multumesc.
sa scrie pe transfer returnare imprumut, nu e problema.
contract autentic v-ar trebui daca vorbim de sume de 10 mii de euro si peste
gi-jane2, moderator
Da, fratelui meu i-am imprumutat 25.000 de euro si prietenului 10.000 de euro.... Banii au fost trimisi prin banca, in lei, acum 3 ani. Am primit inapoi suma de la prietenul meu si mi se cere justificarea ei. Ca si justificare la banca am trimis ordinul de plata de acum 3 ani. Nu stiu cat le va conveni dar eu alt document nu am,
In vara ii voi primi si de la fratele meu. Probabil va fi aceiasi discutie...
Chiar exista o reglementare care spune ca imprumutarea unor sume mai mari de 10.000 euro trebuie sa se faca prin act autentic?