Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procedura pentru a instaura curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procedura pentru a instaura curatela

Buna ziua, as vrea sa stiu care e procedura pentru a instaura curatela pentru mama care are certificat de handicap pentru Alzheimer? Va multumesc.
Si aproximativ cat dureaza aceasta procedura ? Multumesc !

Dapix a scris:

Procedura este să depuneți cererea și actele medicale la instanța de judecată, la registratură.
Instanța dispune curatela și-l desemnează pe curator., în general pe cel care depune cererea.

Depinde foarte mult de incarcatura instantelor, dar ca medie undeva 9 luni- 1 an.

Daca credeti ca aveti nevoie sa il reprezentati in fata diverselor institutii, solicitati sa fiti numit curator pana la solutionarea definitiva a cauzei.