Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama a abandonat copilul in spital, tatăl are ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama a abandonat copilul in spital, tatăl are încredințarea ...

Mama a abandonat copilul in spital tatăl are încuviințarea copilului ,l a recunoscut și îl cresc eu (soția tatălui)de la vârsta de 6luni acum are 14 ani .Mama nu a plătit nici pensie alimentară nici nu s a interesat de copil .As vrea sa o adopt sa figurez că mama in certificatul de naștere.Se poate?
Incercati. In situatii deosebite instanta poate trece peste acordul parintelui biologic.
Daca nu reusiti acum, veti reusi cand copilul va fi implinit 18 ani.
gi-jane2, moderator
Trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere de adopție.
Aveți șanse de reusita.
Contactați un avocat sa va sprijine în acest demers și sa va explice in detaliu procedura.