avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama a abandonat copilul in spital, tatăl are ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama a abandonat copilul in spital, tatăl are încredințarea ...

Mama a abandonat copilul in spital tatăl are încuviințarea copilului ,l a recunoscut și îl cresc eu (soția tatălui)de la vârsta de 6luni acum are 14 ani .Mama nu a plătit nici pensie alimentară nici nu s a interesat de copil .As vrea sa o adopt sa figurez că mama in certificatul de naștere.Se poate?
Cel mai recent răspuns: Avocat Neagu Elena , Avocat 13:46, 8 Ianuarie 2024
Incercati. In situatii deosebite instanta poate trece peste acordul parintelui biologic.
Daca nu reusiti acum, veti reusi cand copilul va fi implinit 18 ani.
Ultima modificare: Luni, 8 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
Trebuie sa va adresați instantei de judecata cu o cerere de adopție.
Aveți șanse de reusita.
Contactați un avocat sa va sprijine în acest demers și sa va explice in detaliu procedura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adoptie Ana-maria Dociu Ana-maria Dociu buna ziua actualul meu sot vrea sa imi adopte copilul pe care il am cu un fost iubit( copilul fiind recunoscut de tata). inca nu am depun nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Certificat nastere - schimbare nume copil ionel82 ionel82 Buna ziua!Am o intrebare la care as vrea raspuns..sunt casatorit din 2010 cu acte sotia mea are un copil dintr-o relatie anterioara in concubinaj(mai putin de ... (vezi toată discuția)
Decadere din drepturi mama minora adrianperca adrianperca Buna ziua, Situatia noastra este urmatoarea: Sotul are un copil inafara casatoriei cu o fata, minora, la momentul nasterii copilului varsta acesteia era de ... (vezi toată discuția)