Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cauza pe rol. Cum pot obliga expertul să refacă ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cauza pe rol. Cum pot obliga expertul să refacă expertiza tehnica ...

Cauza pe rol. Cum pot obliga expertul să refacă expertiza tehnica judiciara? Precizez că am măsurat terenul cu ruleta și am făcut o schiță (depusă la dosar) de unde rezultă diferente neconsemnarea de către acesta. Mai mult, nu mi a răspuns la telefon pe toată durata cauzei, in schimb cu partea adversa cu dublă cetățenie era la per tu in timpul măsurătorilor!!! Mulțumesc!
Depuneti observatii scrise la raportul de expertiza prin registratura tribunalului indicand numarul de dosar aflat pe rol, cu minim 5 zile inainte de termenul de judecata. Anexati documente care va sustin punctul de vedere. Numai instanta poate dispune expertului sa refaca raportul de expertiza cu conditia sa accepte/ sa aprobe observatiile dvs.
Masuratoarea dvs. cu ruleta poate fi doar orientativa, iar expertul foloseste aparate digitale, conectate prin satelit.
Puteti cere instantei ca raportul de expertiza sa fie avizat de catre OCPI.
Nu expertul trebuie sa îl convingeți ci instanta de judecata făcând obiecțiuni pertinente la raportul de expertiza depus.Daca ati convins instanta atunci aceasta va dispune ca expertul desemnat sa raspunda la obiecțiuni etcetc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat