Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce se intampla daca angajatul refuza marirea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce se intampla daca angajatul refuza marirea salariului

Ce se intampla daca angajatul refuza marirea salariului dupa cei 2 ani de cand este angajat? Ce poate sa faca angajatorul in aceasta situatie?
nu are legatura salariul minim cu marirea
Care este infractiunea, daca ati invocat un text de lege ?
Salariatul are deja salariul minim .. e vorba de majorarea acestuia.

CST1976 a scris:

Codul Muncii.
TITLUL XI - Răspunderea juridică
CAPITOLUL 5 - Răspunderea penală
Art. 264. [nerespectarea salariului minim brut pe tara, refuzul prezentarii documentelor legale, refuzul accesului inspectorilor de munca]
(1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda penala fapta persoanei care, in mod repetat, stabileste pentru salariatii incadrati in baza contractului individual de munca salarii sub nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege.

Buna ziua,

Optiunea salariatului este irelevanta.

Poate opera majorarea salariului.