Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am dus casa de marcat la o firma autorizata pentru ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am dus casa de marcat la o firma autorizata pentru defiscalizare.

Salut,

Am dus Casa de marcat la o firma autorizata ca sa o duca la defiscalizat. Doamna de acolo zice ca ramane la ei dupa defiscalizare (am platit 150 de lei pt defiscalizare).

Nu ca as putea face mare branza cu ea odata defiscalizata dar de curiozitate. Sincer nu ma mira nimic in tara asta plina de talhari.

Legal sau ilegal?

Nu i firma de unde am cumparat o initial.
george-neagu, moderator
Trebuie sa v-o dea înapoi.
Mersi de raspuns George, cu alte cuvinte ii ilegal ce fac. Cum ziceam, nu ma surprinse deloc. Intr o tara condusa de corupti care incurajeaza astfel de comportament si promoveaza saracia si hotia ii normal. Monkey see, monkey do.
Daca ramane casa la dvs, veti apare la ANAF ca aveti casa si trebuie sa depuneti lunar declaratia F4109, chiar daca nu aveti activitate.
Daca a ramas la firma, s-a facut instrainare si nu mai trebuie sa depuneti.