Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor la modalitatea de aplicarea a OUG142/2021 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor la modalitatea de aplicarea a OUG142/2021 (privind ...

Referitor la modalitatea de aplicarea a OUG142/2021 (privind salariul minim cu care poate fi platit un angajat începând din Ianuarie 2024):
Avem un salariat (angajat de mai multi ani) care în perioada [Ian 2022-Iunie2022] a avut salariul peste salariul minim pe economie.
Cf OUG142: începând de când ar trebui sa ii mărim salariul a.i.sa depășească salariul minim?
A. Începând din Iulie 2024
sau
B. Chiar începând din Ian 2024
Căci nu e clar cum anume (începând de când) se calculează perioada de 24 luni prevăzuta in OUG142.

Multumesc
Din Ian 2024.