Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pe data de 7 decembrie am primit un punctaj marit la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pe data de 7 decembrie am primit un punctaj marit la punctul ...

Pe data de 7 decembrie am primit un punctaj marit la punctul de pensie adica de la 1.27565 punctaj mediu anual la 1.42873 punctaj mediu anual datorita faptului ca am primit indicele de corectie 1.12 . Plata drepturilor se face incepind cu 10. 02. 2020. In Ianuarie 2024 s-a indexat punctul cu 13.8 % si trebuia sa primesc acest bani la punctul nou de 1.42873 si nu la punctul cel vechi de 1.27565 punctaj mediu anual. Nu cunosc de au procedat asa. Poate dumneavoastra ma puteti lamuride ce au lucrat in acest mod. Va multumesc anticipat si astept raspuns.
Se intelege ca acea decizie din 07/12/2023 nu a fost pusa inca in plata incluzand si restantele.
Nu e nici o problema , veti primi toate diferentele - probabil in februarie . Plata pensiilor se face de catre CNPP , casele de pensii dau lunar listele cu pensionari . Probabil listele pentru pensiile lunii ianuarie erau deja date . Puneti o intrebare Casei de pensii de care apartineti ( sa nu fie vreo eroare ) , dar fiti convins ca banii nu sunt pierduti .