avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pe data de 7 decembrie am primit un punctaj marit la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pe data de 7 decembrie am primit un punctaj marit la punctul ...

Pe data de 7 decembrie am primit un punctaj marit la punctul de pensie adica de la 1.27565 punctaj mediu anual la 1.42873 punctaj mediu anual datorita faptului ca am primit indicele de corectie 1.12 . Plata drepturilor se face incepind cu 10. 02. 2020. In Ianuarie 2024 s-a indexat punctul cu 13.8 % si trebuia sa primesc acest bani la punctul nou de 1.42873 si nu la punctul cel vechi de 1.27565 punctaj mediu anual. Nu cunosc de au procedat asa. Poate dumneavoastra ma puteti lamuride ce au lucrat in acest mod. Va multumesc anticipat si astept raspuns.
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 12:17, 13 Ianuarie 2024
Se intelege ca acea decizie din 07/12/2023 nu a fost pusa inca in plata incluzand si restantele.
Nu e nici o problema , veti primi toate diferentele - probabil in februarie . Plata pensiilor se face de catre CNPP , casele de pensii dau lunar listele cu pensionari . Probabil listele pentru pensiile lunii ianuarie erau deja date . Puneti o intrebare Casei de pensii de care apartineti ( sa nu fie vreo eroare ) , dar fiti convins ca banii nu sunt pierduti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 zile. in ... Bibi29 Bibi29 Stagiu total de cotizare realizat 46 ani 7 luni si 22 zile. In sistemul public din care. Conditii normale 19 ani si 27 zile. Grupa 2-a ( lg 3/ 1977) 10 ... (vezi toată discuția)
Legea 360/2023 deoarece cei care s-au pensionat inainte de 2010 ... uca2015 uca2015 Legea 360/2023 Deoarece cei care s-au pensionat inainte de 2010 nu au beneficiat de aplicarea unui indice de corectie, va rog sa-mi spuneti daca cfm legii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua in urma unei hotarari judecatoresti privind indicele ... eugarizan eugarizan Buna ziua In urma unei Hotarari judecatoresti privind Indicele de corectie , Casa de Pensii odata cu emiterea deciziei este obligata sau nu sa emita si ... (vezi toată discuția)