Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Sunt învățătoare și am în clasa pregătitoare un ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Sunt învățătoare și am în clasa pregătitoare un copil ...

Sunt învățătoare și am în clasa pregătitoare un copil cu TSa, cu certificat de handicap grav, cu asistent personal dar mama refuza sa vina la școală sa însoțească copilul. Copilul face repetat crize, este nonverbal și uneori violent. Toată lumea îmi spune a nu am cum s o oblig pe mama dacă nu vrea sa vina. Menționez ca mama este angajata primăriei. Chiar și primăria mi a spus ca nu o pot obliga pe mama sa vina cu copilul la școală dacă ea nu vrea.
Părinții sau alte persoane pot însoți elevii la cursuri, dacă aceștia au cerințe educaționale speciale și/sau dizabilitați, potrivit unei circulare cu nr. 10.108 din 15 ianuarie 2020, trimisă de Ministerul Educației și Cercetării către toate școlile.
Corect, dar cum comentam articolul 64 alin 4 din Ordinul comun al celor trei ministere din 2016 care prevede clar ca părintele, tutorele legal trebuie sa asigure obligatoriu facilitator în cazul copilului cu handicap grav cu asistent personal, exact ca cel în cauza? Deci poate însoți sau este obligat conform ordinului sa însoțească sau sa asigure facilitator?

Cornel Vasile a scris:

Părinții sau alte persoane pot însoți elevii la cursuri, dacă aceștia au cerințe educaționale speciale și/sau dizabilitați, potrivit unei circulare cu nr. 10.108 din 15 ianuarie 2020, trimisă de Ministerul Educației și Cercetării către toate școlile.