Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca o pesoana chirias, intrun apartament dintr-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca o pesoana chirias, intrun apartament dintr-o asociatie de ...

Daca o pesoana chirias, intrun apartament dintr-o asociatie de proprietari, nu isi plateste cotele de intretinere acumuland restante, acea locuinta poate fi deconectata de la plata utilitatilor, respectiv apa, daca ar exista sa spunem o hotarare in acest sens? Asta in afara faptului ca poate fi trimisa in judecata .
Nu, pentru ca legea 196/2028 prevede altceva . Doar faptul că proprietarul locuinței poate fi chemat în instanță pentru acest lucru. Chiriașul nu are vreo datorie față de asociatie.