Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, sunt insarcinata în 5 luni jumatate, la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, sunt insarcinata în 5 luni jumatate, la firma unde ...

Bună ziua, sunt insarcinata în 5 luni jumatate, la firma unde sunt angajata lucrez de un an și 5 luni, mereu am semnat contract pe 4 luni. Angajatorul meu m-a contactat și mi-a spus ca nu mai semnez prelungirea de contract pe motiv ca nu mai lucrez fiind în concediu risc maternal acum. Mi-a spus sa merg la asistență socială pentru a ma interesa ce documente sa duc ca să pot beneficia incontinuare de concediu plătit și după de indemnizație și sa las la ei concediu de risc. Angajatorul a procedat corect sau sunt obligați sa îmi prelungească contractul de munca fiind insarcinata?
Nu sunt obligati sa va prelungeasca c.i.m. chiar daca sunteti insarcinata.