Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă donatorul donează o sumă mare de bani la o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă donatorul donează o sumă mare de bani la o altă persoană ...

Dacă donatorul donează o sumă mare de bani la o altă persoană cine plătește cheltuielile donatorul dau cel care primește banii
La care cheltuieli faceți referire, că impozit nu se plătește pe suma donată, indiferent de sumă.
Taxele notariale plătește cel care primește donația de bani că dacă nu plătește banca nu ii poate vira banii

Dapix a scris:

La care cheltuieli faceți referire, că impozit nu se plătește pe suma donată, indiferent de sumă.

Taxele notariale trebuie plătite de donatorul care donează o sumă de bani sau de cel care va primi banii
Cum v-ați înțeles, că donația este un contract...
Teoretic, ambelor părți contractante le revine obligația. Practic, donatArul (cel care primește donația) este cel care plătește...

Apropo, care taxe? Ceea ce se plătește este onorariul notarului pentru autentificarea contractului. Este problema dvs., a părților contractului, dintr-al cui buzunar v-ați înțeles că vă fi scos și plătit onorariul notarului. Dar, până una, alta, până vă certați/înțelegeți voi și asupra acestui aspect, donatArul are interesul să iasă din birou cu duplicatul contractului autentificat (respectiv să achite onorariul pentru serviciul prestat).
romascanu, moderator
N-are nici o treabă banca cu plata onorariului pentru notar în perfectarea unei donații.
Banca nu pune astfel de condiții, și nu cere dovadă la ghișeu să verifice dacă cel care primește donația a plătit onorariul notarului.

Se pot înțelege între ei, cine plătește onorariul, că dacă donatorul are atât de mulți bani încât își permite să doneze din ei, ce mai contează daca suportă și onorariul notarului.

În general părinții care sunt mai avuți își ajută copii donându-le o sumă de bani, că altcineva nu oferă bani gratis.
Dapix, utilizator