avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă donatorul donează o sumă mare de bani la o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă donatorul donează o sumă mare de bani la o altă persoană ...

Dacă donatorul donează o sumă mare de bani la o altă persoană cine plătește cheltuielile donatorul dau cel care primește banii
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:12, 18 Ianuarie 2024
La care cheltuieli faceți referire, că impozit nu se plătește pe suma donată, indiferent de sumă.
Taxele notariale plătește cel care primește donația de bani că dacă nu plătește banca nu ii poate vira banii

Dapix a scris:

La care cheltuieli faceți referire, că impozit nu se plătește pe suma donată, indiferent de sumă.

Taxele notariale trebuie plătite de donatorul care donează o sumă de bani sau de cel care va primi banii
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum v-ați înțeles, că donația este un contract...
Teoretic, ambelor părți contractante le revine obligația. Practic, donatArul (cel care primește donația) este cel care plătește...

Apropo, care taxe? Ceea ce se plătește este onorariul notarului pentru autentificarea contractului. Este problema dvs., a părților contractului, dintr-al cui buzunar v-ați înțeles că vă fi scos și plătit onorariul notarului. Dar, până una, alta, până vă certați/înțelegeți voi și asupra acestui aspect, donatArul are interesul să iasă din birou cu duplicatul contractului autentificat (respectiv să achite onorariul pentru serviciul prestat).
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2024
romascanu, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
N-are nici o treabă banca cu plata onorariului pentru notar în perfectarea unei donații.
Banca nu pune astfel de condiții, și nu cere dovadă la ghișeu să verifice dacă cel care primește donația a plătit onorariul notarului.

Se pot înțelege între ei, cine plătește onorariul, că dacă donatorul are atât de mulți bani încât își permite să doneze din ei, ce mai contează daca suportă și onorariul notarului.

În general părinții care sunt mai avuți își ajută copii donându-le o sumă de bani, că altcineva nu oferă bani gratis.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori sa stiu si eu cum pot verifica validitatea ... VioletaGH VioletaGH Buna ziua, As dori sa stiu si eu cum pot verifica validitatea unui act de donatie. Am primit o \"mostenire\" din Franta si as dori sa verific validitatea ... (vezi toată discuția)
Taxele in cazul donarii beatlen beatlen bunaziua, am o nedumerire in cazul donatiei, adica a taxelor aferente acestei tranzactii. Sunt coproprietara unui ap. cu 2 camere din bucuresti. Eu donez cota ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna - contractul de donatie sa fie in forma autentica ? oanaportar oanaportar Un salariat vrea sa doneze un bun unitatii. Va trebui sa se incheie un Contract de donatie. Ce inseamna : Contractul dedonatie sa fie in forma autentica ... (vezi toată discuția)