Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita, dar fostul proprietar s-a mutat
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita, dar fostul proprietar s-a mutat

Locuim intr-un apartament pe care l-am cumparat de acum 3 ani. Astazi a venit in posta o citatie pe numele fiului fostului proprietar. Nu stiu ce contract au ei daca or fi girat cu apartamentul sau ce au facut, dar cum pot face sa nu mai vina aici citatii. Mentionez ca reclamatul inca e domiciliat aici.
Cand o sa vina executorul (peste o zi) banuiesc daptul ca nu are ce sa ne faca dar ce trebuie sa facem sa ii dovedim ca nu mai au fostii proprietari in proprietate apartamentul(banuiesc , cu ajutorul contractului de casa). Care suntt procedurile. Multumesc.
sunteți întabulați dvs ca cartea funciară? sau mai bine spus cunoașteți care este sit juridică a imobilului ...dacă ați primit citația să înțeleg că ați semnat de primire?
în ce calitate ? trebuia să precizați celui agentlui procedural / poștașului că nu mai locuiesc acolo vechii proprietari și că sunteți noii proprietari. vreau mai multe date ca să va pot raspunde .
oros cristina a scris:

sunteți întabulați dvs ca cartea funciară? sau mai bine spus cunoașteți care este sit juridică a imobilului ...dacă ați primit citația să înțeleg că ați semnat de primire?
în ce calitate ? trebuia să precizați celui agentlui procedural / poștașului că nu mai locuiesc acolo vechii proprietari și că sunteți noii proprietari. vreau mai multe date ca să va pot raspunde .

A venit in posta fara sa ne ceara cineva sa semnam. Apartamentul este intabulat. A mai venit si alta data Politie si cine a mai venit si le-am dat adresa fostilor proprietari dar cam asa e sistemul din Romania defectuos.
As putea face ceva ca sa nu mai fie altcineva domiciliat aici in afara de cine vreau eu?
florin_io, utilizator
Executorul judecatoresc va incheia un proces-verbal in care va mentiona ca s-a mutat.
De executor scapati.

Cat despre politie, din moment ce figureaza cu domiciliul la aceasta adresa este normal sa il caute mai intai aici.Dupa ce il va aresta, daca este cazul, scapati.

avocat Claudiu Lascoschi