Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testatment
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testatment

poate fi atacat un testament legalizat la notariat?
In principiu, orice persoana poate lasa prin testament mostenirea oricarei alte persoane doreste. Insa , in cazul in care exista mostenitori, rezervatari adica descendentii de orice grad, ai defunctului ,copii, indiferent daca sunt din casatorie sau din afara casatoriei, nepotii, stranepotii, parintii, precum si sotul defunctului , aDaca persoana decedata a lasat dispozitii testamentare in favoarea uneia sa a mai multor persoane care nu au dreptul legal de a participa la mostenire, dar pe langa acestia exista si mostenitori rezervatari, atunci mai intai se va stabili cota legala a acestora din urma si abia apoi se vor executa dispozitiile din testament.cestia vor beneficia de o parte din mostenire chiar impotriva vointei defunctului.
buna seara!
daca in speta exista mostenitori rezervatari, si prin acest testament este incalcata rezerva lor succesorala, acestia din urma pot cere reductiunea liberalitatilor excesive in termen de 3 ani de la data decesului defunctului.
nu dati suficiente detalii cu privire la testament si cu privire la persoana care doreste sa il atace.