Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firma nu doreste sa imi plateasca comisionul stabilit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firma nu doreste sa imi plateasca comisionul stabilit

Buna ziua ,

Lucrez la o firma pe post de specialist comisionare si in urma unei negocieri salariale si a semnarii unui act aditional trebuia sa primesc un comision pentru fiecare contract pe care il verific . Luna aceasta nu am primit niciun comision pentru contractele verificate si le-am transmis acest lucru , au spus ca asa este nu am primit si ca se va rezolva , au trecut 7 zile lucratoare de atunci si inca nu mi-au virat suma respectiva. Acum au venit cu scuza ca nu se comisioneaza contractele verificate ci doar cele verificate si inchise , desi in actul aditional semnat de ambele parti scrie foarte clar ca pentru fiecare “contract verificat” se acorda o anumita suma .
Care este termenul legal in care sunt obligati sa imi dea banii si ce pot face in situatia in care refuza sa o faca ? Mentionez ca am actul aditional si mail-urile transmise catre ei ca si dovada ca mi se cuvin banii respectivi .
Buna ziua,
Termenul legal de plata este cel convenit de parti. In caz de neconformare, puteti solicita obligarea angajatorului la plata prin instanta.
Adresați va unui av specializat în dreptul muncii..aveți șanse reale de câștig..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat