avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Eu am avut contract de uzufruct cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Eu am avut contract de uzufruct cu bunicii, bunicul ...

Bună seara. Eu am avut contract de uzufruct cu bunici, bunicul a decedat și am făcut acuma radierea lui și bunica nea cedat noua partea ei prin act notarial ca să putem vinde apartamentul(în cf nu apar bunici doar cum cum sa dobândit apartamentul și noi suntem singuri proprietari la sarcini apara ca nu sunt). Oare pe baza juridica care poate fi problema sa nu acepte banca acest apartament? Va mulțumesc pentru eventuale răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:41, 19 Ianuarie 2024
Nu exista "contract de uzufruct "
Uzufructul este o clauza, o condiție, pusa la un contract principal.
Deci care e contractul principal (de vânzare, de donație, de întreținere, de renta viageră)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara. am un apartament dobândit prin întreținere cu ... Popdorina Popdorina Bună seara. Am un apartament dobândit prin întreținere cu parintii(având frati), tata a decedat și acuma eu cu mama am stabilit sa îl vindem(l-am radiat ... (vezi toată discuția)
Contract renta viagera ca donatie deghizata darkvisio darkvisio Contract renta viagera ca donatie dechizata Bunicul meu a decedat si am aflat printr-un extras CF de informare, ca dreptul de nuda proprietate asupra ... (vezi toată discuția)
Cum se face vanzarea unui teren mostenit prin uzufruct viager? Mihai1H Mihai1H Buna ziua, am urmatoarea situatie: - Parintii mei au primit un teren de la bunicii prin contract de uzufruct viager. - Bunicul meu a decedat, iar bunica ... (vezi toată discuția)