avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TERENURI SUPRAEVALUATE IN GRILA NOTARIALA DIN 2024 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TERENURI SUPRAEVALUATE IN GRILA NOTARIALA DIN 2024 FIRMA SC AMT ...

TERENURI SUPRAEVALUATE IN GRILA NOTARIALA DIN 2024

FIRMA SC AMT SRL A EVALUAT TERENUL EXTRAVILAN NEPRODUCTIV LA 8400 LEI / HA.

ACEST EVALUATORI ISI BAT JOC SI SUPRAEVALUEAZA TERENURILE.

CINE SA OFERE SUMA DE 8400 DE LEI / HA PE TERENUL NEPRODUCTIV ?

CE SE POATE FACE IMPOTRIVA ACESTEI FIRME CARE E MANA IN MANA CU NOTARII DIN DOLJ ?
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2024
gigliola, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:56, 23 Ianuarie 2024
Dvs . vi se pare corect sa vi se dea 8000 lei / ha si sa platiti taxe la 14000 lei / ha ca asa vrea notarul care e mana in mana cu evaluatorul ? Sau sa vindeti padurea cu 13000 lei/ ha si sa platiti taxe la 16000 lei / ha/ Eu am 24,54 ha de teren arabil, 24,96 ha de teren pasune, 0,5 ha de teren neproductiv si 100 ha padure pe care nu pot lua nici macar 1.700.000 lei, in schimb trebuie sa platesc la smecherul de notar impozit la suma de 2.197.360 lei? Vi se pare corect sa luati pe paine 7 lei si sa dati impozit la 70 lei, ca asa vrea notarul ?
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
gigliola, utilizator
Expertizele sunt platite de Camerele Notarilor Publici si sunt făcute la nivel de 2-3- 4 județe.
Nu de notarul X sau Y.
La începutul lucrării aveți toate explicațiile, bazele de calcul și parametrii conform cărora s-au stabilit acele valori
Ați spus că în expertiza e 8400 lei/ha.
Acum spuneți ca e 14000 lei/ha. Deci?
Expertizele sunt facute de firmele de evaluatori care sunt mana in mana cu notarii , si pun valori mai mari decat valoarea de piata a terenului .
8400 ha de teren neproductiv si 14000 lei ha de teren arabil. Ce nu ati inteles 
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator


gigliola a scris:

Dvs . vi se pare corect sa vi se dea 8000 lei / ha si sa platiti taxe la 14000 lei / ha ca asa vrea notarul care e mana in mana cu evaluatorul ? Sau sa vindeti padurea cu 13000 lei/ ha si sa platiti taxe la 16000 lei / ha/ Eu am 24,54 ha de teren arabil, 24,96 ha de teren pasune, 0,5 ha de teren neproductiv si 100 ha padure pe care nu pot lua nici macar 1.700.000 lei, in schimb trebuie sa platesc la smecherul de notar impozit la suma de 2.197.360 lei? Vi se pare corect sa luati pe paine 7 lei si sa dati impozit la 70 lei, ca asa vrea notarul ?


Impozitul îl plătiți la stat. Notarul doar îl colectează de la dvs.
Dar banii sunt ai statului.


gigliola a scris:

Expertizele sunt facute de firmele de evaluatori care sunt mana in mana cu notarii , si pun valori mai mari decat valoarea de piata a terenului .


Domnule, v-am dat toate dovezile ca pe piața libera, preturile sunt cu mult mai mari.
Certati-va cu legiuitorul, care a făcut Codul fiscal

Alte discuții în legătură

Taxe vanzare cumparare dlcodrut dlcodrut Am vrut sa cumpar un teren arabil, extravilan, situat intr-un sat (Mehala), de la periferia orasului Timisoara. Daca pretul de cumparare negociat cu ... (vezi toată discuția)
Evaluare notariala teren intravilan DLaurentiu DLaurentiu Buna ziua! Vreau sa vand un teren intravilan localizat in Bucuresti.Am facut toate actele necesare vanzarii,m-am inteles cu cumparatorul la pret(50.000 ... (vezi toată discuția)
O primarie incalca codul fical marielamotte200 marielamotte200 Conform codului fiscal din anul 2018 si 2019 , impozitul la hectarul de teren arabil extravilan este 42-50 lei, impozitul la hectarul de teren pasune ... (vezi toată discuția)