Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz predare fiscal auto Buna seara, Soțul meu a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz predare fiscal auto Buna seara, Soțul meu a achiziționat ...

Refuz predare fiscal auto
Buna seara,

Soțul meu a achiziționat o mașină din alt oras. A facut doar contract de vânzare cumpărare, urmând ca astăzi vânzătorul sa ii trimită fiscalul. Astăzi i-a spus ca ii trimitd doar dacă ii da 150 euro. Cum procedam? Masina era pe numele bunicii acestuia... Contractul s-a făcut inlipsa dumneaei...

Ajutor....
Fiscalul reprezinta doua rubrici pe acelasi formular de vinzare-cumparare. E vorba de semnatura si stampila de la primaria vinzatorului.
Si cu cine q încheiat sotul contractul, cine e vânzător ? Pare ca bunica și ala q semnat în fals. Ii puteti face plangere la politie, nu pt ca nu va da fiscalul ci pt fals și eventual santaj și ca va pretinde foloase necuvenite, habar n-am găsește politia incadrarea.
Nu cred ca va da fiscalul nici cu aia 150 de euro ca proprietarul trebuie sa va dea. Bunica daca ii e bunica, o mai trai?
Dar și sotul dvs....
gi-jane2, moderator
De unde știți că proprietarul este bunica vânzătorului? Privit de aici, de la distanță, totul apare ca o escrocherie, în care cineva vinde unui complice, adică dvs., bunul altuia.

Cred că cel mai bine este să vă întâlniți cu "bunica" și să semnați un alt contract. Dacă nu se poate, anunțați poliția. Nu e de glumă, altfel vă puteți trezi dvs. cu poliția, ca urmare a plângerii "bunicii" că i s-a furat mașina, și că i-ar fi spus "o păsărică" cine anume i-a furat-o.

roox_me a scris:

Refuz predare fiscal auto
Buna seara,

Soțul meu a achiziționat o mașină din alt oras. A facut doar contract de vânzare cumpărare, urmând ca astăzi vânzătorul sa ii trimită fiscalul. Astăzi i-a spus ca ii trimitd doar dacă ii da 150 euro. Cum procedam? Masina era pe numele bunicii acestuia... Contractul s-a făcut inlipsa dumneaei...

Ajutor....