Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen preaviz

Buna seara,
Am nevoie si eu de o lamurire .
Preavizul in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice pentru functiile de executie si 30 zile calendaristice pentru functiile de conducere conform codului muncii sau este vorba de zile lucratoare ?

Multumesc pentru lamuriri.
Da, este corect . Pe 23-24 aprilie (cu sau fara a 2-a zi de Paste) ar fi trebuit sa expire preavizul. Ce pune instanta? Ce cereti in schimb?
In instanta am cerut anularea deciziei de incetare a CIM , restabilirea situatiei anterioare emiterii deciziei si reintegrarea in cadrul soeitatii pe postul si functia detinuta . Deocamdata procesul e in derulare , s-a ajuns la proba martorilor , au dat declaratii cei care au participat la intalnirea la care am fost "lamurita" sa scriu acea demisie.
interesant!!!... dar dureaza cam mult...
Doresc sa va anunt ca mi-a fost respinsa actiunea in instanta .
Nu cunosc inca motivatiile pentru ca nu am primit sentinta dar daca au fost acceptati ca martori faptuitorii ce pot sa mai spun .

O seara buna !