Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ma puteti ajuta cu niste informatii legate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ma puteti ajuta cu niste informatii legate de procedura ...

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu niste informatii legate de procedura de eliberare a unui titlu de proprietate al bunicii noastre in cazul in care:
- Bunica a decedat (nu s-a facut succesiune dupa moartea ei)
- Bunicul a murit inainte ei acum foarte multi ani

Au avut 3 copii din care:
- tatal meu a murit ( copii : eu si sora mea)
- matusa mea A. a decedat
- matursa L. traieste

Nu s-a facut niciodat succesiunea dupa bunica si avem un titlu de prorietate vechi din 1993, dar ne gandim ca ar fi nevoie de unu actualizat, si nu stim cum e procedura si costurile pentru eliberarea unui titlu de proprietate nou.

Ma puteti ajuta ?
Marialascap, utilizator
În.primul rand dezbateti succesiunea după bunici ,părinți (dacă nu e dezbatuta) pt a justifica o calitate în demersurile pe care doriți sa le faceți.Lamuriti dacă terenul exista ,a fost înscris pe rul fiscal,etcetc.Nu aveți nevoie de TP actualizat ci de lămurit in primul rand aceste aspecte ,au fost puși în posesie,nu l au înstrăinat,l au lucrat știți unde e amplasat etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat