Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... De curand am achizitionat o masina second hand, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

De curand am achizitionat o masina second hand, neinmatriculata ...

De curand am achizitionat o masina second hand, neinmatriculata de la un dealer auto. Toate bune si frumoase pana in momentul in care am achitat avansul. Din acest punct, masina a mai ramas la ei aproximativ o saptamana si de aici a inceput inselaciunea. Au sustras mici piese din masina, au inlocuit rotile cu altele mult mai vechi, nu au respectat promisiunile din anuntul masinii si mai mult de atat, au schimbat brusc pretul, sustinand ca politica lor este sa adauge 2% la cursul BNR. Pana la urma, am achizitionat masina constransa de faptul ca am achitat avansul, insa le-am atras atentia si se pare ca acest lucru i-a deranjat. Drept urmare, acum ma aflu in situatia in care am nevoie de la ei, pentru a inmatricula masina, de o stampila de la circa lor financiara, insa acestia nu imi mai raspund la telefon. Catre ce autoritate m-as putea indrepta? Ce as putea sa fac mai departe?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.
Sesizări R.A.R. Service-urile sunt in subordinea lor.
Nu este vorba despre un service ci despre un vanzator de masini (persoana juridica)

Szekely Barna a scris:

Sesizări R.A.R. Service-urile sunt in subordinea lor.

Crezusem că de la în dealer de mașini. In aceste condiții nu se poate la R.A.R.. Aveți contract? Atunci puteți sesiza ANPC. Și văzut cine l-a autorizat ptr vânzare de mașini. Daca aflați să faceți sesizare și la ei.
Szekely Barna, Consultant asigurari