Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Angajatorul are dreptul sa ma oblige sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Angajatorul are dreptul sa ma oblige sa iau intai ...

Buna seara, Angajatorul are dreprul sa ma oblige sa iau intai toate zilele de concediu aferente 2024 si apoi sa pot lua zilele de concediu ramase neefectuate aferente 2022,,2023 ? Este o lege noua sau alta modificare legala in acest sens ? Va rog daca se poate sa imi spuneti ce lege pot invoca pentru a-mi face dreptate.multumesc mult
1. Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.

2. Ordinea in care se pot lua zilele de CO restante si curente nu e stabilita in lege .. asa ceva , se poate mentiona in Reg. Intern al angajatorului.

3. Pentru zilele de CO aferente anului 2022 , angajatorul are obligatia de a vi le acorda pana la 01.07.2024.

Pentru zilele de CO aferente anului 2023 , angajatorul are obligatia de a vi le acorda pana la 01.07.2025.