Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In cazul in care in cadrul unui proces pentru ordin de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In cazul in care in cadrul unui proces pentru ordin de protectie, un procuror ...

In cazul in care in cadrul unui proces pentru ordin de protectie, un procuror se sesizeaza din oficiu si pentru infractiunea de rele tratamente impotriva minorului, acest dosar penal se va administra doar la politie sau se vor prezenta partile si la tribunal?
marevna, utilizator
Mai întâi de etapa judecății, se desfășoară etapa urmăririi penale ceea ce presupune că se va începe urmărirea penală in rem (cu privire la fapta de rele tratamente), apoi in personam (împotriva unei persoane, care devine astfel suspect). Apoi, în funcție de probele administrate de polițiști și/sau procuror, procurorul dispune punerea în mișcare a acțiunii penale față de suspect, care devine astfel inculpat. După acest moment, analizând toate probele, procurorul va putea decide trimiterea în judecată a inculpatului, clasarea ori renunțarea la urmărirea penală.
Așadar, cei implicați se vor prezenta la instanță numai dacă procurorul va decide trimiterea în judecată a inculpatului (persoana acuzată de săvârșirea infracțiunii). În orice caz, participanții la procesul penal vor fi citați/încunoștințați despre aceste acte de urmărire penală.