Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program part time Următorul program L-V : 17-20 și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program part time Următorul program L-V : 17-20 și sâmbăta: ...

Program part time
Următorul program L-V : 17-20 și sâmbăta: 9-14 cu duminica liberă respectă normele actuale?
Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive.

Când termenul se stabileşte pe ore, nu se iau în calcul prima şi ultima oră a termenului.... in speta, de la iesirea din tura si pana la intrarea in tura urmatoare, ar rebui sa aveti un liber de 50 de ore...ceea ce, din calculul meu aveti.
Aici e ceva ce nu înțeleg: săptămână nu înseamnă 7 zile, de luni până duminică?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus..

Altfel spus , o saptamana = 2 zile lucratoare, 2 zile de repaus.

In speta , dvs ati mentionat :
Luni - Vineri : 17-20
Sâmbăta: 9-14
Duminica liber

De sambata de la ora 14.oo si pana luni ora 17.oo aveti liber ..ceea ce inseamna 51 de ore liber ..
Da, 51 de ore, dar după 6 zile consecutive de muncă. De ce se pun la socoteală orele din următoarea săptămână, adică din ziua de luni?
Unde se spune clar că poți munci 6 zile din 7, permanent? Poate că angajatorul ar trebui să împartă altfel timpul de lucru, nu?
Intrucat durata repausului sapatamal este de 48 de ore ..dvs lucrati sambata , deci repausul trebuie acordat duminica si luni .. se pot munci si 14 zile consecutiv, daca nu stiati ..numai ca in aceasta situatie, este posibil numai cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.

Care este durata timpului de munca mentionata in contract?
Cornel Vasile, Consilier juridic