avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1127 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program part time Următorul program L-V : 17-20 și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program part time Următorul program L-V : 17-20 și sâmbăta: ...

Program part time
Următorul program L-V : 17-20 și sâmbăta: 9-14 cu duminica liberă respectă normele actuale?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:49, 28 Ianuarie 2024
Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive.

Când termenul se stabileşte pe ore, nu se iau în calcul prima şi ultima oră a termenului.... in speta, de la iesirea din tura si pana la intrarea in tura urmatoare, ar rebui sa aveti un liber de 50 de ore...ceea ce, din calculul meu aveti.
Aici e ceva ce nu înțeleg: săptămână nu înseamnă 7 zile, de luni până duminică?

Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus..

Altfel spus , o saptamana = 2 zile lucratoare, 2 zile de repaus.

In speta , dvs ati mentionat :
Luni - Vineri : 17-20
Sâmbăta: 9-14
Duminica liber

De sambata de la ora 14.oo si pana luni ora 17.oo aveti liber ..ceea ce inseamna 51 de ore liber ..
Da, 51 de ore, dar după 6 zile consecutive de muncă. De ce se pun la socoteală orele din următoarea săptămână, adică din ziua de luni?
Unde se spune clar că poți munci 6 zile din 7, permanent? Poate că angajatorul ar trebui să împartă altfel timpul de lucru, nu?
Intrucat durata repausului sapatamal este de 48 de ore ..dvs lucrati sambata , deci repausul trebuie acordat duminica si luni .. se pot munci si 14 zile consecutiv, daca nu stiati ..numai ca in aceasta situatie, este posibil numai cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.

Care este durata timpului de munca mentionata in contract?
Ultima modificare: Duminică, 28 Ianuarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile libere consecutiv? ella_1313 ella_1313 Daca se lucreaza 12 ore, si de dau 24 ore libere, nu se depasesc 48 ore pe saptamana. Mai e nevoie sa fie indeplinita conditia de 2 zile consecutiv libere.? (vezi toată discuția)
Program de lucru TOBASTIAN TOBASTIAN Buna ziua, Sunt angajat la un hotel din Timisoara la departamentul rezervai si azi am primit vestea a o sa mi se schimbe programul de lucru dupa cum urmeaza: ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)