Forum Discuţii juridice Executare silită Am un credit de nevoi personale la cetelem.M am trezit ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am un credit de nevoi personale la cetelem.M am trezit executat ...

Am un credit de nevoi personale la cetelem.M am trezit executat silit.Executarea silita este făcută de un executor judecătoresc privat.Nu înțeleg,el este recuperatorul?cere și cheltuieli de onorariu adăugate la restanta mea.Nu am primit o cesiune de creanță.M am trezit direct cu propirea?este legal?iar sumele propirii se vor duce în contul executorului judecătoresc.Eu ce asigurare am ca banii vor ajunge la creditor adica cetelem?am șanse sa rezolv ceva daca fac contestație la executare?
Șansele le analizează un avocat în funcție de n factori cât de vechi e creditul,când a fost declarat scadent,, în funcție de actele de executare formulate etc.Orice executare silita se face prin executor,nu are un creditor persoana fizica sau juridica astfel de atribuții asa ca din acest punct de vedere situația e clara..
Daca sunteți în termen se poate contesta și scapa de datorie dacă s-a prescris.

București 2024