Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri intravilane (un ...

Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri intravilane (un teren, doua, trei, etc.) de catre o persoana fizica:

Cand esti platitor de TVA? (exemplu, daca vand doua/trei terenuri intr-un an calendaristic sau fiscal, care an e luat in considerare si exista plafon peste care se percepe TVA, cum am citit despre plafon de peste 65.000 de euro), la vanzare de terenuri intravilane, va rog?

Cat e TVA-ul la terenuri intravilane, va rog?

Cat impozit se plateste la vanzarea de teren intravilan (din ce stiu e 1% din toata valoarea, indifferent de valoare / nu e plafon peste care se impoziteaza, pentru teren achizitionat in ultimii trei ani si 3% la teren achizitionat peste trei ani in urma?), va rog?

Multumesc!
Daca vinzi un singur teren intravilan pe an se considera vanzare ocazionala si nu sunt obligatii referitor la TVA dar la notar acesta va retine impozit de 1% ( detinere peste 3 ani ) sau 3% la detinere sub 1 an .

Daca mai vinzi un teren in acel an , cele doua trnzactii se iau in calcul la stabilirea plafonului de 300.000 lei pt a deveni platitor de TVA.

Ex 1. tranzactia 1 in 2024 : 150.000 lei ( impozit 1% sau 3% ) TVA nimic
2. tranzactia 2 in 2024 : 200.000 lei ( impozit 1% sau 3% ) in sept 2024
Cele doua depasesc plafonul de TVA de 300.000 lei .

Obligatii :
- inregistrarea ca si PFA - venituri din activitati independente
- inregistrarea in scop de TVA la ANAF pana la 10.10.2024 si incepand cu tranzactiile din 01..11.2024 voi plati TVA la ce vand ( la terenuri 19% ).
Salut Cornel,

Se poate pierde statutul de persoana inpozitabila? De ex, daca o perioada de timp nu mai vinzi terenuri, treci inapoi la vanzare ocazioanal? Multumesc!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca vinzi un singur teren intravilan pe an se considera vanzare ocazionala si nu sunt obligatii referitor la TVA dar la notar acesta va retine impozit de 1% ( detinere peste 3 ani ) sau 3% la detinere sub 1 an .

Daca mai vinzi un teren in acel an , cele doua trnzactii se iau in calcul la stabilirea plafonului de 300.000 lei pt a deveni platitor de TVA.

Ex 1. tranzactia 1 in 2024 : 150.000 lei ( impozit 1% sau 3% ) TVA nimic
2. tranzactia 2 in 2024 : 200.000 lei ( impozit 1% sau 3% ) in sept 2024
Cele doua depasesc plafonul de TVA de 300.000 lei .

Obligatii :
- inregistrarea ca si PFA - venituri din activitati independente
- inregistrarea in scop de TVA la ANAF pana la 10.10.2024 si incepand cu tranzactiile din 01..11.2024 voi plati TVA la ce vand ( la terenuri 19% ).

Nu se pierde statutul de persoana impozabila dar poti sa iesi de la TVA , de ex intr-un an nu vinzi nimic ( 2025) , atunci cu anul urmator ( 2026) poti solicita scoaterea de la TVA . Dar iara daca vinzi apoi ceva peste 300.000 lei trebuie sa te inregistrezi cu TVA si de la urmatoarea tranzactie dupa inregistrare vei plati TVA.
Multumesc mult pentru raspuns! Sunt in situatia de fata cu un domn care nu a stiut despre lege, si a intrat la TVA, iar acum urmaresc sa iau ceva de la dansul. Stiam de ceva cu 1 an fara vandut, dar nu eram sigur. El nu se ocupa cu asta, a parcelat un teren mai mare si l-a vandut.