Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri intravilane (un ...

Referitor la TVA si impozit la vanzare terenuri intravilane (un teren, doua, trei, etc.) de catre o persoana fizica:

Cand esti platitor de TVA? (exemplu, daca vand doua/trei terenuri intr-un an calendaristic sau fiscal, care an e luat in considerare si exista plafon peste care se percepe TVA, cum am citit despre plafon de peste 65.000 de euro), la vanzare de terenuri intravilane, va rog?

Cat e TVA-ul la terenuri intravilane, va rog?

Cat impozit se plateste la vanzarea de teren intravilan (din ce stiu e 1% din toata valoarea, indifferent de valoare / nu e plafon peste care se impoziteaza, pentru teren achizitionat in ultimii trei ani si 3% la teren achizitionat peste trei ani in urma?), va rog?

Multumesc!
deci, din ce am inteles, doar daca vinde doua parcele in acelasi an, dar daca vinde unul pe an, mai trebuie sa isi faca pfa si sa ia cod de tva? si totusi, terenul este pe persoana fizica , iar veniturile si taxele pe pfa?
Doar TVA se plătește pe CUI al PFA. Celelalte, impozit și contribuții sociale, se plătesc pe CNP al persoanei fizice prin declarația unică.