avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua am o întrebare de ce nu merge retrasă o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua am o întrebare de ce nu merge retrasă o plângere ...

Buna ziua am o întrebare de ce nu merge retrasă o plângere de furt de la politie daca oameni sau înțeles împăcat
Cel mai recent răspuns: Ștefania_26 , utilizator 02:32, 6 Februarie 2024
Buna ziua,
Pentru ca fapta de furt se cerceteaza in continuare, deoarece pentru astfel de fapte nu este obligatorie plangerea prealabila. Intelegerea intervine cu privire la latura civila a faptei (despagubirile ) dar, fapta de furt nu dispare.
Domnul avocat, vă rog să lămuriți o colegă mai tânără, stagiara, ce ați vrut să spuneți având în vedere art. 159 alin 1 și 2 cp: împăcarea intervine doar la infracțiunile unde acțiunea penală este pusă în mișcare din oficiu dacă legea o prevede expres (și o prevede in art. 231 alin 2) și ÎNLĂTURĂ RASPUNDEREA PENALĂ și stinge acțiunea civilă.
Deci de ce poate interveni doar o înțelegere pe parte civila? În plus, cel/cea care a întrebat a spus doar plângere, nu plângere prealabila și doar știm că este o diferență

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Pentru ca fapta de furt se cerceteaza in continuare, deoarece pentru astfel de fapte nu este obligatorie plangerea prealabila. Intelegerea intervine cu privire la latura civila a faptei (despagubirile ) dar, fapta de furt nu dispare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt alexandrumogos alexandrumogos Buna ziua.am si eu o intrebare cand esti acuzat de furt dupa noul cod penal mai ramane fapta?mi sa spus ca daca se plateste daunele ai scapat mentionez ca are ... (vezi toată discuția)
Daune materiale si morale de la asigurator , vatamari corporale accident auto DanyD DanyD Se pot cere daune materiale si morale unei firme de asigurari pentru vatamarile corporale suferite urmare a unui accident auto, pe calea unei actiuni civile, ... (vezi toată discuția)
Retragerea langerii prealabile lili77 lili77 Daca imi retrag plangerea prealabila (vatamare corporala din culpa accident rutier , 20 zile ingrijiri medicale, } se stinge si actiunea civila ?Mai pot ... (vezi toată discuția)