Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune vanzare teren extravilan, am făcut la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune vanzare teren extravilan, am făcut la notar o promisiune de vânzare cumpărare ...

Bună seara, am făcut la notar o promisiune de vânzare cumpărare teren extravilan, dar cumpărătorul nu îndeplinește condițiile prevazute de legea 17/2014 actualizata în 2024. Singura clauza este sa ii restitui avansul dacă nu finalizam actul de vânzare cumpărare. Pot merge la banca și sa ii fac pur și simplu restituirea banilor sau trebuie la notar? Notarul ma taxează la suma pe care am primit-o în avans și eu doar restitui aceasta sumă înapoi. Când am făcut promisiunea notarul a încasat onorariu pt suma dată în avans.
emilia_florentina2006, utilizator
Bună seara !Legea nu impune restituirea avansului prin notar. Însă, faceți o hârtie clară cu faptul că nu se va mai încheia contractul de vânzare cumpărare și că i-ați restituit avansul . să semneze , să scrie în clar nume, prenume și apoi semnătură
Ce conditie nu indeplineste ? pentru ca , daca nu sunt preemptori interesati , si nici asa-numitii “ cumparatori potentiali “ ( cum ii numeste Legea ) , primiti de la Primarie un aviz ca e permisa vanzarea la liber , adica oricui dispus sa va dea pretul din oferta de vanzare .
Legea 17/ 2014 s a actualizat in 2024 pt vânzarea la liber cumpărătorul trebuie sa aibă domiciliul în raza localității de cel puțin 5 ani, sa desfășoare activități agricole de cel puțin 5 ani și mai sunt condiții

CHKa a scris:

Ce conditie nu indeplineste ? pentru ca , daca nu sunt preemptori interesati , si nici asa-numitii “ cumparatori potentiali “ ( cum ii numeste Legea ) , primiti de la Primarie un aviz ca e permisa vanzarea la liber , adica oricui dispus sa va dea pretul din oferta de vanzare .

Numai “ cumparatorii potentiali “ - asa ii numeste Legea - si sunt un fel de ... semi-preemptori , care vin daca preemptorii , in ordinea si rangul prevazute de Lege , nu-si manifesta dorinta de a cumpara . Dupa cele 45 zile lucratoare , in care preemptorii pot depune accept de oferta , acestia ( cumparatorii potentiali ) au la dispozitie alte 30 de zile calendaristice pentru a accepta oferta . Daca nu exista nici un fel de acceptare de oferta in acest interval , Primaria elibereaza un aviz de vanzare la liber a terenului , adica oricui . Daca clientul dvs. nu indeplineste conditiile , NU depune acceptare de oferta , si , cu acest aviz , puteti vinde cui doriti . Va spun in cunostinta de cauza , am vandut un teren extravilan in data de 18.01.2024 , demersurile le-am inceput la sfarsitul lui septembrie 2023 , urmare a unui antecontract incheiat la notar . Am mai avut nevoie la notar si de o adeverinta ( tot Primaria a eliberat-o ) ca terenul nu este situat pe un sit arheologic . Legea nu impiedica cu totul vanzarea terenurilor extravilane , doar o face extrem de mancatoare-de-timp . Dar , ca pe orice alt bun , proprietarul il poate vinde . Intrebati la Primarie , sau la un notar , va vor confirma cele de mai sus .
CHKa, utilizator
Da primaria eliberează o adeverință, dar cumpărătorul a avut procura sa se ocupe de acest demers , a depus cererea la primărie și după si a retras o fără sa ma anunțe. Deci oferta nu a fost afișată la primărie. Ideea e ca el vine acum cu propunerea sa fac cu el un schimb de terenuri. Am făcut promisiunea cu data scadenta 05.02.2024, cum nu are nicio adeverință de la primarie și vine cu aceste propuneri nu mai am încredere în el, îmi pare ceva necurat la mijloc și în promisiune scrie clar ca la data de 05.02.2024 daca nu avem actele gata și nu putem perfectiona contractul se înapoiază banii. Întrebarea mea era de alta natura , dacă trebuie sa fac ceva la notar ca ii restitui banii pt ca costul notarului este în jur de 2000 lei.

CHKa a scris:

Numai “ cumparatorii potentiali “ - asa ii numeste Legea - si sunt un fel de ... semi-preemptori , care vin daca preemptorii , in ordinea si rangul prevazute de Lege , nu-si manifesta dorinta de a cumpara . Dupa cele 45 zile lucratoare , in care preemptorii pot depune accept de oferta , acestia ( cumparatorii potentiali ) au la dispozitie alte 30 de zile calendaristice pentru a accepta oferta . Daca nu exista nici un fel de acceptare de oferta in acest interval , Primaria elibereaza un aviz de vanzare la liber a terenului , adica oricui . Daca clientul dvs. nu indeplineste conditiile , NU depune acceptare de oferta , si , cu acest aviz , puteti vinde cui doriti . Va spun in cunostinta de cauza , am vandut un teren extravilan in data de 18.01.2024 , demersurile le-am inceput la sfarsitul lui septembrie 2023 , urmare a unui antecontract incheiat la notar . Am mai avut nevoie la notar si de o adeverinta ( tot Primaria a eliberat-o ) ca terenul nu este situat pe un sit arheologic . Legea nu impiedica cu totul vanzarea terenurilor extravilane , doar o face extrem de mancatoare-de-timp . Dar , ca pe orice alt bun , proprietarul il poate vinde . Intrebati la Primarie , sau la un notar , va vor confirma cele de mai sus .