Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salutare tuturor! Va rog sa ma sprijiniți cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salutare tuturor! Va rog sa ma sprijiniți cu informațiile necesare ...

Salutare tuturor! Va rog sa ma sprijiniți cu informațiile necesare pentru următoarea situație. Cum pot demonstra ca un contract de imprumut între 2 persoane fizice nu este legal, sau transferul de bani nu a avut loc? Ce acte normative trebuiesc respectate în aceasta situație?
Într un proces de partaj succesoral după tatăl meu, sotia acestuia (reclamanta) a prezentat instantei ca pasiv un contract de împrumut încheiat cu fratele ei (tehnoredactat, nu autentificat la notar) pentru suma de 30000 lei. Avocata mea a cerut instantei sa prezinte reclamanta dovada transferului interbancar pentru a dovedi împrumutul, reclamanta neprezentand acest document. Dar pentru instanta nu a fost suficient acest lucru.
Va mulțumesc!
Nici nu trebuia sa fie autentic și nici banii dati prin transfer bancar.
Este suficient că banii au fost dați cu adevărat, și astfel trebuie respectat contractul dintre părți.
Contractul este acordul de voinţă dintre două sau mai multe persoane cu intenţia de a constitui, modifica, transmite sau stinge un raport juridic.
Dapix, utilizator
Ideea este ca acest... Contract de imprumut,, este nereale. Este depus la instanta pentru a diminua masa succesorala și pentru a obține sotia defunctului ceva în plus.
Cel mai probabil asa e, dar nu aveti cum sa dovediti. Il puteti chema ca martor pe frate, poate minte sau nu în instanță.