Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nu sunt lămurit. Mi se scad 7 ani din 65 datorită ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nu sunt lămurit. Mi se scad 7 ani din 65 datorită grupei. Pot ...

Nu sunt lămurit. Mi se scad 7 ani din 65 datorită grupei. Pot ieși la pensie la 58 ani și să lucrez în continuare fără să anunț angajatorul, până la limită de vârstă adică 65 ani?
Cand va depuneti dosarul de pensie vi se vor cere documente de la angajator. Va puteti continua activitatea dar veti incheia un nou contract, sau puteti iesi la pensie la 65. Angajatorul nu cunoaste povestea cu cei 7 ani
adriandimitriu, utilizator
Angajatorul va primi o adresa de la Casa de Pensii , care il va anunta despre pensionarea dvs. si va va inceta CIM de drept . Pe urma , daca va dori , va incheie un alt CIM .
CHKa, utilizator
Adresa de la Casa de Pensii nu conduce la incetarea de drept a c.i.m. Incetarea se face in baza comunicarii deciziei de pensionare.