Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna, a mai intampinat cineva problema asta? Noi ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna, a mai intampinat cineva problema asta? Noi locuim in austria, ...

Buna, a mai intampinat cineva problema asta?
Noi locuim in austria, fetita are 11 luni si nu am primit maternitatea deloc, ne au zis ca trebuie sa renuntam la domiciliul din Romania. Am renuntat, am facut psapoarte inclusiv la copii cu domiciliul in austria, acum spune ca trebuie un bestetigung precum noi nu mai stam in Romania, are cineva idee ce se poate face in cazul asta?
Ati inregistrat copiii la autoritatea locala, acolo unde locuiti ("Meldezettel")?

Ciobanu Neculai a scris:

Ati inregistrat copiii la autoritatea locala, acolo unde locuiti ("Meldezettel")?

Avem toate actele necesare..doar ca ne cere o foaie din Romania precum nu mai avem domiciliul acolo, nevasta este stabilita de aproape 13 ani in Austria.
Cred ca acel documente se poate lua de la Direcţia Generala pentru Evidenţa Persoanelor
[ link extern ]