Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Conventii Buna ziua, Printr-o conventie de esalonare ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Conventii Buna ziua, Printr-o conventie de esalonare la plata ...

Conventii
Buna ziua,
Printr-o conventie de esalonare la plata s-a stabilit scadentarul si totodata dreptul de a percepe penalitati de intarziere in cuantum de 0.03% pe zi pana la stingerea efectiva a debitului restant asa cum este prevazut in contractul de prestatii daca plata lunara a scadentarului va fi depasita.
As vrea sa stiu daca penalitatile de intarziere se vor calcula de la data scadentei din conventia de esalonare sau se pastreaza scadenta stabilita prin contract?Multumesc frumos! Astept raspuns urgent
Se au în vedere clauzele din convenția de eșalonare.
Multumesc, insa as mai avea o intrebare, daca nu este stipulat prin conventie ca se desfiinteaza de drept in cazul nerespectarii termenelor de esalonare, deschiderea actiuni in justitie se poate face cu o notificare prealabila de desfiintare a conventiei sau trebuie sa se astepte pana la parcurgerea termenelor din conventie? Multumesc!
Se face o notificare prealabilă.
Multumesc frumos!