Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren arabil dat ...

Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren arabil dat in arenda. Cu 2 ani in urma am facut cadastru pt tot terenul parintilor nostri. Intrebare, daca acum vrem sa-l vindem trebuie sa refacem cadastru cu 5 ha fiecare sau putem vinde cu vechiul cadastru si actele de mostenire de la parinti? Multumesc
Probabil în cartea funciara sunteți ambele surori proprietare pe suprafața de 10ha. Dacă ambele surori vindeți terenul, nu e nevoie sa îl împărțiți înainte.
Multumesc foarte mult!

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Probabil în cartea funciara sunteți ambele surori proprietare pe suprafața de 10ha. Dacă ambele surori vindeți terenul, nu e nevoie sa îl împărțiți înainte.