avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren arabil dat ...

Buna seara. Eu si sora mea avem in comun 10 ha teren arabil dat in arenda. Cu 2 ani in urma am facut cadastru pt tot terenul parintilor nostri. Intrebare, daca acum vrem sa-l vindem trebuie sa refacem cadastru cu 5 ha fiecare sau putem vinde cu vechiul cadastru si actele de mostenire de la parinti? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ComN , utilizator 04:56, 8 Februarie 2024
Probabil în cartea funciara sunteți ambele surori proprietare pe suprafața de 10ha. Dacă ambele surori vindeți terenul, nu e nevoie sa îl împărțiți înainte.
Multumesc foarte mult!

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Probabil în cartea funciara sunteți ambele surori proprietare pe suprafața de 10ha. Dacă ambele surori vindeți terenul, nu e nevoie sa îl împărțiți înainte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele marian_badea marian_badea Buna ziua, Mama si sora ei decedate, detin un titlu de proprietate comun pt. 1.86 Ha teren arabil si 5000 mp padure. Ceilalati mostenitori din partea sorei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am moștenire un tren, împreună cu frați, acum ... maria85maria maria85maria Buna ziua! Am moștenire un teren, împreună cu frați, acum vreau să cumpăr alt teren, tot împreună cu frați. Vrem sa vindem moștenirea, că nu facem ... (vezi toată discuția)
Vanzare pamant - certificat de mostenitor Ionelll321 Ionelll321 Buna ziua, Sunt in urmatoarea situatie: strabunicul meu (tatal bunicului meu) a avut un titlu de proprietate pe o suprafata totala de 3 hectare, dupa ... (vezi toată discuția)