Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii au donat cu uzufruct personal un imobil dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii au donat cu uzufruct personal un imobil dar fiul donatar ...

Parintii au donat cu uzufruct personal un imobil dar fiul donatar divortat si cu copii a decedat (donatia a fost facuta cand era divortat ). In aceste conditii cine are drept de mostenire si in ce proportii .
Imobilul se va transmite prin moștenire către copiii defunctului - în mod egal.
Asta dacă nu cumva există în cuprinsul contractului de donație vreo clauză de reîntoarcere a bunului donat în patrimoniul donatorilor pentru caz de predeces al donatarului.
romascanu, moderator