Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chirie teren exorbitanta - Administratia Fondului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chirie teren exorbitanta - Administratia Fondului Imobiliar - PMB

Am un apartament cumparat pe Legea 112/1995. Aferent acestuia am o fisa de calcul pt terenul aferent acestui apartament. Plateam chirie vreo 40 de lei / luna pt acesta.

Saptamana trecuta am fost informat printr-o scrisoare ( normala, nu recomandata ) ca tariful de inchiriere pentru terenul aferent apartamentului meu, a fost majorat abrupt de la suma modica de 40 de lei pe luna la o suma exorbitanta de 498,45 de lei pe luna, si ca asta s-a intamplat incepand cu 1.10.2023.

In luna Octombrie citisem pe site-ul Administratiei Fondului Imobiliar ca se anuleaza fisele de calcul urmand sa primim o instiintare cu privire la acest aspect:

[ link extern ] /

Textul facea referire la Hotarerea Consiliului General al Municipiului Bucuresti pe care o puteti gasi aici:

[ link extern ]

In cursul lunii octombrie am fost la sediul acestei institutii pt a obtine informatii, si mi s-a spus sa astept plicul cu documentatia acasa.

Intrucat nu am primit nimic in cursul lunii octombrie, am decis ca pe 1 noiembrie sa trimit un e-mail catre aceasta institutie in care am solicitat informatii. Am primit acest raspuns: Buna ziua,e-mailul transmis de dvs. a fost inregistrat la registratura AFI nr....../02.11.2023 . Atat, nimic mai mult.

Pe 10 ianuarie am facut revenire la acest e-mail in care mi s-a raspuns: Incepand cu data de 08.01.2024, casuta de e-mail afi@pmb.ro<mailto:afi@pmb.ro> nu mai este utilizata in relatia cu cetatenii (persoane fizice/persoane juridice/ institutii publice).

Vazand ca nu primesc niciun raspuns, pe data de 14 ianuarie am decis sa fac un ordin de plata catre Compania Municipala Imobiliara SA ( catre aceasta am platit si inainte ) in valoare de 260 de lei ca sa acopar contravaloarea chiriei pe lunile octombrie, noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie, martie, conform vechiului tarif de care aveam cunostinta. Acum nici nu stiu unde s-or fi dus banii, daca pot sa-i recuperez sau....

Pe plic e trecuta data de 30.01.2024, iar nr de inregistrare al trimiterii din interior este ,,,,,,,, / 29.12.2023

Nu mi se pare corect ca tariful sa se majoreze de 12 ori.

De asemenea sa mi se ceara din urma atata timp cat eu nu am fost instiintat. Tariful este absolut exagerat. Vorbim de o suprafata de aproape 300 mp, la comun cu alti locatari de la aceasta adresa. Eu nici nu folosesc acest teren. Inchirierea mi-a fost impusa o data cu vanzarea apartamentului. La momentul respectiv nu am acordat importanta, intrucat tariful era modic.

Pe net nu am gasit mai nimic despre asta. Singurii care au abordat subiectul ( pe scurt ) sunt cei de la Antena3:

[ link extern ]

Si au trecut deja 5 zile de atunci...

In rest nimic... Sunt cel putin cateva mii de persoane in situatia asta... dar nimeni nu e interesat sa abordeze aceasta problema.

Ce as putea sa fac?
Au trecut 6 luni. Ti se pare ca ar fi vorbit cineva de pe acest topic cu un avocat? :))
Am vorbit eu, cu mai multi chiar, si mi s-au parut mai habarnisti ca mine.
N-are rost sa insir aici aberatiile pe care mi le-au spus.

Poate tu, in calitate de avocat, vezi lucrurile in alt fel ( gen, "exista un specialist, apeleaza la el"). Dar eu in calitate de cetatean obisnuit de unde stiu ca acel individ e intradevar un specialist si nu unu' care imi pierde timpul, banii si posibilitatea de a-mi rezolva problema? Presupun ca nu ai un raspuns...

Personal nu am semnat niciun contract de inchiriere si nu am mai efectuat nicio plata.
Sa ma execute ca nu mi-am indeplinit o obligatie de plata pe care nu mi-am asumat-o nu stiu cat de legal ar fi.
In baza a ce anume sa-mi ceara bani daca nu avem contract semnat?

Bun, esti in tema / ne poti ajuta / ne poti spune si un tarif?
Ne poti spune si ce sanse de reusita avem?
Sau cunosti pe cineva care ne-ar putea ajuta?

Bine,, vorbesc la plural, dar am impresia ca toti asteapta sa le rezolve " altii " problema. Si sincer eu unul nu as vrea sa sustin financiar de unul singur toata povestea asta, mai ales ca la mine situatia e si mai complicata ( imobilul e in proces de retrocedare, apartamentul meu e cumparat, dar din curte nu stiu cu ce ma mai aleg, ceilalti locatari sunt toti chiriasi ).
Din pacate vor mai trece luni, pentru ca cererea publica de oferta nu gaseste decat oferte indoielnice. In acest mod nu creati premisele unei abordari profesioniste. Poate modul de abordare atrage habarnisti, nu stiu...

In functie de modul in care stiti sa alegeti serviciile unui profesionist, puteti gasi asigurari de diverse tipuri, eventual intr-adevar spoecialisti sau doar pe unii care va pierd timpul.

O oferta de pret nu se face public decat catre autoritati publice. In niciun caz nu se fac oferte de pret fara sa iti cunosti potentialul client, mai ales ca in domeniul juridic clientul are un aport esential la demersurile juridice adesea, asa incat el poate influenta cantitatea muncii unui avocat. Oferta este personala. Si in functie de persoana si de numarul lor.
Oferta de pret se face in urma unor detalii semnificative pe care nu le am, detalii care pot influenta major munca avocatului. Din pacate, aici am pus intrebari si am ridicat probleme care au ramas in aer.

Asa incat, daca doriti oferte si discutii reale, de calitate, ar fi indicat sa va reorientati si sa modificati modul in care le solicitati.
Succes!
Liliana Gradinaru, Avocat
Bună ziua!
Ați punctat foarte bine așa este. Probabil ca cine nu plătește prețul cerut de AFI pe baza hotărâri dată pe ascuns de Primăria Capitalei vor ajunge în tribunal și se vor trezi cu alți proprietari în curte în final vor vinde și se vor muta la țară sau pe lângă București.
În oraș vor rămâne doar cei care vor plăti prețurile exirbitante pe care le cer ei.

Eu am trimis și la Prefectură și la Primăria Capitalei cerere pentru atribuirea terenului.
Ambele instituții au aruncat pisica în grădina Primăriei sect.5, am trimis și la ei notificare cu toate actele cerute . După 2 luni mi-au transmis ca sunt foarte multe dosare cu aceeași situație și până nu se întrunește consiliu pentru a le discuta vor muri acolo în sertarele lor .
Iar noi muritori de rând vom plăti în continuare ce vor ei. Dacă vom putea , dacă nu vindem și plecăm altă soluție deocamdată nu se vede .

Iar în ultimul rând am trimis la primăria Capitalei o notificare care să mă lămurească “ de ce zona în care locuiesc este zona A. Cu toate ca locuiesc pe o strada unde circula mașini grele fără nici o restricție .
Această hartă zonală se reactualizează o dată la 10 ani, harta aceasta datează din 2004 fără nici o modificare.
Nu mi-au dat nici un răspuns concludent decât ca se lucrează la o nouă hartă pentru tot Bucureștiul însă nu se știe când va fii gata și nici când o vor aproba .
Până atunci toți plătim chirii și impozite de lux.
Lor le convine așa și nu se va schimba nimic în viitorul apropiat probabil.

Liliana Gradinaru a scris:

Din pacate vor mai trece luni, pentru ca cererea publica de oferta nu gaseste decat oferte indoielnice. In acest mod nu creati premisele unei abordari profesioniste. Poate modul de abordare atrage habarnisti, nu stiu...

In functie de modul in care stiti sa alegeti serviciile unui profesionist, puteti gasi asigurari de diverse tipuri, eventual intr-adevar spoecialisti sau doar pe unii care va pierd timpul.

O oferta de pret nu se face public decat catre autoritati publice. In niciun caz nu se fac oferte de pret fara sa iti cunosti potentialul client, mai ales ca in domeniul juridic clientul are un aport esential la demersurile juridice adesea, asa incat el poate influenta cantitatea muncii unui avocat. Oferta este personala. Si in functie de persoana si de numarul lor.
Oferta de pret se face in urma unor detalii semnificative pe care nu le am, detalii care pot influenta major munca avocatului. Din pacate, aici am pus intrebari si am ridicat probleme care au ramas in aer.

Asa incat, daca doriti oferte si discutii reale, de calitate, ar fi indicat sa va reorientati si sa modificati modul in care le solicitati.
Succes!

Faptul ca primaria nu are timp de dv. nu este problema dv., reveniti cu o instiintare ca in x timp va veti adresa justitiei, pentru ca aveti dreptul de a vi se raspunde in termen util. Si ca veti cere despagubire pentru diferenta de chirie. Si o cereti, ca nu e vina dv. ca a trebuit sa platiti in plus.
Si va puteti adresa instantei cerand inclusiv daune pe zi de intarziere.
Cred ca e greu sa găsești un avocat care sa se ocupe de speța asta, fiind una destul de noua și rar întâlnită… teoretic nu avem
Nevoie de avocat… dar va trece foarte mult timp pana vor rezolva dosarele noastre cei de la afi și cei de la primărie. Ar fi trebuit sa fie mult mai simplu…