avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! sunt functionar public iar mama mea este o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! sunt functionar public iar mama mea este o persoana ...

Buna seara! sunt functionar public iar mama mea este o persoana cu maxima dependenta. Intrebarea mea este daca eu, in calitatea pe care o am, pot sa am un contract incheiat cu primaria de domiciliu in calitate de ingrijitor informal. Deci, ideea este daca pot cumula veniturile din cele doua surse ,fiind stiut faptul ca, functionarul public cam nu are libertati de miscare in acest sens. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:27, 10 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr.161/2003
art.94
......
(2) Funcționarii publici nu pot deține alte funcții și nu pot desfășura alte activități, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităților sau instituțiilor publice;
.....
Legea nr.161/2003
art.94
......
(2) Funcționarii publici nu pot deține alte funcții și nu pot desfășura alte activități, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităților sau instituțiilor publice;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul de functii Buzoiu Robert Buzoiu Robert Buna ziua. Sunt secretar in cadrul unei primarii, deci ocup o functie publica de conducere. Postul de consilier juridic(contractual) este vacant. Eu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, un functionar public poate fi angajat cu contract ... PopaDaniel93 PopaDaniel93 Buna ziua, Un functionar public poate fi angajat cu contract de munca in cadrul altei institutii publice? (vezi toată discuția)
Un functionar public poate sa detina un s.r.l.? MIctheo MIctheo Cand un functionar public de executie nu are drept de a detine un S.R.L.? (vezi toată discuția)