avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata pretului la vanzarea unui apartament cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata pretului la vanzarea unui apartament cu proprietari multipli

Buna ziua!

Va cer ajutorul in urmatoarea situatie. Doresc sa cumpar un apartament, al caror proprietari sunt o doamna si trei copii, cu totii majori. Exista succesiunea facuta, tot ce trebuie, zic ei. Toti vor sa vanda apartamentul, este intelegere si deschidere maxima.
1. Acum, intrebarea mea este care sunt procedurile curente pentru plata pretului, in acest caz? Trebuie ca fiecare dintre ei sa aiba un cont separat, personal, si eu sa transfer banii, proportial cu cota detinuta din apartament, in contul fiecaruia sau se practica si folosirea unui singur cont
bancar, al unuia dintre proprietari, ceilalti semnand ca sunt de acord?
Probabil sunt mai multe pareri aici, dar ma intereseaza care este practica uzuala, mai cu seama din punct de vedere al faptului ca tranzactia trebuie sa fie corecta, inatacabila in instanta ulterior.
2. Cum va arata declaratia notariala de primire a pretului, in acest caz? Ar trebui sa o semneze toti, nu?

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2024
Iag Iag, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iag Iag , utilizator 18:35, 13 Februarie 2024
Dacă are fiecare cont, platiti în contul fiecăruia și dau toți declaratii, daca vor in contul unuia, se specifica în act în contul cui, pe cine autoritzeaza sa încaseze și va da acela declaratie.
Notarul va lămurește mai bine
Multumesc pentru raspuns!

Totusi, daca toti proprietarii hotarasc sa platesc doar in contul unuia dintre ei, nu s-ar considera ca e o donatie mascata?
Daca voi vrea sa vand si eu la un moment dat, iar banca va analiza aspectele si voi avea probleme cu acest aspect?

Sau ar putea veni, la un moment dat, unul dintre proprietari sa spuna ca el nu a primit banii (poate ei au o intelegere intre ei sa isi imparta banii, dupa vanzare, dar cel care a primit banii e de rea credinta, de exemplu, si nu i-a mai impartit corect).

Ce vreau sa spun este ca as vrea sa stiu care este varianta cea mai sigura, nu neaparat ca poate fi sau nu o practica a unor notari. Notarii fac un act, legal, dar pe mine ma intereseaza varianta cea mai sigura pentru mine, de neatacat.

Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Dacă are fiecare cont, platiti în contul fiecăruia și dau toți declaratii, daca vor in contul unuia, se specifica în act în contul cui, pe cine autoritzeaza sa
încaseze și va da acela declaratie.
Notarul va lămurește mai bine

Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Februarie 2024
Iag Iag, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oricare dintre variante e sigura. Ca se omoară apoi inyre ei, nu e treaba dvs, ideea e sa se convină între parti în actul de vânzare, cine încasează prețul și în ce cont.
In opinia mea pentru fiecare bucata detinuta de cineva platesc acea bucata .Prin asta dovedesc ca am platit si a primit banii. Cum dumneavoastra platiti 4 cote pentru a intregi proprietatea asa trebuie sa reiasa 4 plati distincte .Orice alta metoda este discutabila .Daca unul din ei la semnarea contractului indica acelasi cont nu acceptati pe moment , deschiderea unui cont se face pe loc .Nu stiti ce repede uita oameni si cat de usor se cearta de la bani intrucat de obicei vrea sa incaseze toti banii fara sa plateasca comisionul bancar celui care il ajuta . Deci plati individuale pentru cote individuale asta va recomand din experienta proprie . Sper sa va fie de folos si de invatatura .
Multumesc, util mesaj!

Oprisanescu Stefan a scris:

In opinia mea pentru fiecare bucata detinuta de cineva platesc acea bucata .Prin asta dovedesc ca am platit si a primit banii. Cum dumneavoastra platiti 4 cote pentru a intregi proprietatea asa trebuie sa reiasa 4 plati distincte .Orice alta metoda este discutabila .Daca unul din ei la semnarea contractului indica acelasi cont nu acceptati pe moment , deschiderea unui cont se face pe loc .Nu stiti ce repede uita oameni si cat de usor se cearta de la bani intrucat de obicei vrea sa incaseze toti banii fara sa plateasca comisionul bancar celui care il ajuta . Deci plati individuale pentru cote individuale asta va recomand din experienta proprie . Sper sa va fie de folos si de invatatura .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se face impartirea partii imobile a unei succesiuni daca vrem sa vindem doar 1 parte si nu este facut partajul? ioana_TN ioana_TN Buna ziua, Am urmatoarea situatie: eu, impreuna cu mama si fratele, suntem mostenitorii unei succesiuni care s-a facut dupa decesul tatalui meu, si la ... (vezi toată discuția)
Documente pentru vanzare apartament PlopeanuM PlopeanuM Buna ziua In urma cu un an parintii mei au divortat. Au un apartament pe care nu il mai utilizeaza nici unul dintre ei si nu este in chirie sau altceva. ... (vezi toată discuția)
Împărțirea unei cote din averea părinților în viață către cei 2 copii. cum ne recomandați să facem actele? Ioana ionela Ioana ionela Buna ziua! Parintii mei detin un apartament si un teren+casa in care si locuiesc. Ei doresc sa ma lase pe mine si pe sotul meu sa construim o casa pe terenul ... (vezi toată discuția)