Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cnp greșit de la naștere! ( 58 ani..)
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cnp greșit de la naștere! ( 58 ani..)

Bună ziua.
Am o problema și v-as fii recunoscătoare dacă m-ati îndruma.
Mama mea a făcut 58 ani în ianuarie 2024..a trebuit sa schimbe buletinul și ca să trec repede la poveste..i s-a spus ca cnp ei este greșit și ca s-a descoperit ca nu este născută pe 25 ianuarie ci pe 20 ianuarie,gresindu-se în cartea aceea din momentul în care declari copilul, etc..
Concluzia e ca au spus asa- va trebui sa umble mult..f mult..sa schimbe toate actele, toate! Căsătorie, naștere, c i ,contracte casa,carduri sănătate bancare,contract munca deci tot..efectiv a făcut tensiune este terminata la vestea asta..cineva trebuie sa răspundă pt toată problema asta..ce sa facă? De unde sa înceapă?
Eu sunt nascut in 1960 si pe certificatul meu de nastere este scris CNP-ul
@Nevrie, CNP-ul a fost adaugat ulterior pe certificatul de nastere, poate cand v-ati schimbat buletinul, nu era la data emiterii. Actul normativ referitor la CNP este din 2 martie 1978.