Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara, Am fost chemat in decembrie 2023 pentru a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara, Am fost chemat in decembrie 2023 pentru a fi informat ...

Buna seara,

Am fost chemat in decembrie 2023 pentru a fi informat de punerea in miscare a actiunii penale fiind acuzat ca inculpat de fals informatic si inselaciune, pedepse cu incadrare de la 1 la 5 ani pentru o fapta petrecuta in decembrie 2015. Mentionez ca am mai fost chemat sa dau o declaratie in anul 2018 si alta in anul 2019. Avand in vedere vidul legislativ intre 2018 si 2022 cand termenul de prescriere nu se prelungeste oricate acte materile ar fi aduse suspectului sau inculpatului, putem cere procurorului clasarea sau prescrierea acestui dosar? multumesc anticipat
vodafone21, utilizator
Da, sunt prescrise faptele.