Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este lege care să-mi permită să interzic vecinilor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este lege care să-mi permită să interzic vecinilor să parcheze ...

Este lege care să-mi permită să interzic vecinilor să parcheze mașina sau să depoziteze materiale în fața casei mele ? Dacă da care este aceea lege?
Pe spatiul public, reglementarile se fac de autoritatile locale. Daca nu exista reglementari speciale, aplicabil este Codul Rutier. In legatura cu depozitarea de materiale, adresati-va Politiei Locale
Depinde ce intelegeti prin "in fata casei mele". Daca e o blocata o cale de acces la un drum public, atunci :

Articolul 143
Se interzice staționarea voluntară a vehiculelor:
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietățile alăturate drumurilor publice;
[ link extern ]

Art. 339 cod penal
Impiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează aşezarea de obstacole care îngreunează sau împiedică circulaţia pe drumul public, dacă se pune în pericol siguranţa circulaţiei ori se aduce atingere dreptului la libera circulaţie a celorlalţi participanţi la trafic.
[ link extern ]