Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua bunica decedata de 16 ani, parinti mei de 3 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua bunica decedata de 16 ani, parinti mei de 3 ani. Părinții ...

Bună ziua bunica decedata de 16ani,oarinti mei de 3 ani. Părinți mei au stat cu bunica, mama are o sora care cu 25 ani în urma a fost plătită din partea tatălui dar nu sa făcut acte dar sunt persoane care știu asta martori. Acum ea cere jumătate din tot. Părinți mei au plătit impozite și eu decind au decedat părinți mei ce este de făcut în acest caz.
Legal, trebuie facuta succesiunea, mai intai dupa bunici, in ordinea decesului acestora, apoi dupa parinti, in ordinea decesului acestora. in final apar mostenitorii si cota parte pentru fiecare. Costurile pot fi consistente. Este de preferat o intelegere pe cale amiabila.